Z przeszłości: Z budżetówki w spółkę

Minęło 20 lat XXI wieku. Jak zmieniała się w tym czasie Świdnica i powiat? Jak wyglądało życie świdniczan na początku tego tysiąclecia, a jakimi sprawami zajmowały się samorządy? Rozpoczynamy kolejny cykl „Wiadomości z przeszłości”. Dziś o Miejskim Zakładzie Energetyki Cieplnej, który 20 lat temu został przekształcony w spółkę z o. o.


Artykuł ukazał się w Wiadomościach Świdnickich nr 1 w 2001 roku na stronie 1 do 2 (02.01.-08.01.2001)
“Wiadomości z przeszłości” to zbiór zdjęć i artykułów z archiwum redakcji “Wiadomości Świdnickich”

– najstarszego tygodnika w powiecie świdnickim.
Zapraszamy do obserwowania naszego konta na Instagramie @wiadomoscizprzeszlosci
autor tekstu: Weros, pisownia oryginalna
fot. T. Pietrzyk – Od lewej: Winicjusz Marek Wójcikiewicz, Krzysztof Różycki, Adam Markiewicz i Leszek Nowogrodzki w trakcie podpisywania umowy przekształcającej MZEC w spółkę z o.o.


Miejski Zakład Energetyki Cieplnej przekształcony od 1 stycznia br. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 19 maja 2000 roku funkcjonuje jako spółka z o. o.

Podpisanie umowy, w czym udział wzięli prezydent Świdnicy Adam Markiewicz, wiceprezydent Leszek Nowogrodzki i ówczesny dyrektor, a obecny prezes MZEC Krzysztof Różycki nastąpiło w biurze notariusza Winicjusza Marka Wójcikiewicza 28 grudnia minionego roku.

Z zawartej umowy wynika, że właścicielem 100% udziałów nowo powstałej spółki z o. o. jest gmina miejska Świdnica.

Spółka po przekształceniu zatrudniła wszystkich wcześniejszych pracowników MZEC-u, zapewniając im pakiet socjalny proponowany przez Związek Pracowników MZEC-u. W dokumencie tym jest mowa m.in. o tym, że na razie przez najbliższych 36 miesięcy pracownicy będą pod specjalną ochroną. Jeżeli jednak nastąpią zwolnienia spowodowane nagłymi zmianami ekonomicznymi w spółce, osobom, które one obejmą, wypłacane zostaną odszkodowania wartości pięciokrotnej średniej pensji obliczonej z ostatnich sześciu miesięcy pracy danej osoby.

Przekształcenie MZEC-u w spółkę pozwoli na rozszerzenie działalności byłej „budżetówki”. Teraz będzie mogła zająć się handlem opałem, prowadzić działalność parkingową i wiele innych związanych ze swym majątkiem, o czym poinformujemy wkrótce.

Prezesem nowej spółki został Krzysztof Różycki, jego zastępcami Bogdan Ryndziewicz i Marek Suwalski. W Radzie Nadzorczej Spółki zasiadają Kazimierz Ogrodnik, Kazimierz Bełz i Józef Suchorzewski. W pierwszym półroczu do rady dołączą dwie osoby spośród załogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *