Dożynki Wojewódzkie w Krzyżowej (FOTO)

 

Rekordowa liczba wieńców i dożynkowych dekoracji, kolorowe stragany z lokalnymi przysmakami, pachnące bochny chleba, setki wiernych na polowej mszy, a na koniec podziękowanie Bogu za plony razem z zespołem Trubadurzy. Tak w Krzyżowej obchodzono Dożynki Wojewódzkie. – Był to dla nas zaszczyt i ogromne wyróżnienie – mówiła Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Dożynki Wojewódzkie 2016 (69)

W tym roku dożynki Gminy Świdnica były wyjątkowe, bo zyskały rangę wojewódzkich. Zorganizowano je tradycyjnie na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą polową, której przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Następnie w barwnym korowodzie wszystkie 33 sołectwa oraz 19 powiatów Dolnego Śląska zaprezentowały swoje wieńce i bochny chleba. Było to barwne widowisko!

Starostami tegorocznych dożynek byli Zygmunt Balant i Agnieszka Krzeczkowska z Gogołowa. Zgodnie ze zwyczajem starosta i starościna szli na czele korowodu i nieśli chleb oraz tegoroczne płody ziemi.

Na dożynkowej scenie nie mogło zabraknąć ludowej muzyki i tańców. Najpierw zaprezentowały się zespoły z Gminy Świdnica: „Kądziołeczka”, „Stokrotki”, „A to Heca”, „Ale Babki”, a po nich publiczność zobaczyła występ formacji „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”. Gwiazdą tegorocznych dożynek wojewódzkich był zespół Trubadurzy.

Dodatkowo wśród atrakcji dożynkowych zaplanowano rodzinne gry z cennymi nagrodami, w tym Świdnicki Łokieć – konkurs organizowany przez redakcję „Wiadomości Świdnickich”, o którym piszemy TUTAJ KLIKNIJ

Tradycyjnie rozstrzygnięto też dożynkowe konkursy. Najpiękniejszy wieniec wykonało sołectwo Burkatów, a za najpiękniejsze stoisko nagrodzono Gogołów.

Więcej w poniedziałkowym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Beata Figurna-Garbiec, fot. redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *