Zabytek nie popadnie w ruinę

62220

62220Zabytkowy kościół w Strzelcach wymaga pilnego odwodnienia. Z powodu wysokiego stopnia zawilgocenia w kościele zaczynają odpadać zabytkowe freski.

Zabytkowy kościół w Strzelcach wymaga pilnego odwodnienia. Z powodu wysokiego stopnia zawilgocenia w kościele zaczynają odpadać zabytkowe freski.

62220

30 tys. zł dotacji chce przekazać gmina Marcinowice parafii pw. Wszystkich Świętych, na zadanie, którego wartość oszacowano na 140 tys. zł. Parafia stara się o dotację na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego. Kwota, którą niemal jednogłośnie przegłosowała Rada Gminy podczas sesji 23 stycznia, będzie sporą pomocą.

– Parafia zwróciła się do gminy z prośbą o rozważenie możliwości wsparcia remontu kościoła, który jest też jednym z gminnych zabytków – mówi wójt Władysław Gołębiowski. – Faktycznie, to odwodnienie jest tam niezbędne – dodaje. – Kościół ten jest zabytkiem klasy zerowej – podkreślał radny Mateusz Górny, reprezentujący Strzelce. – Nie powinniśmy dyskutować nad ratowaniem zabytków.

Wadze gminy fundusze na ten cel znalazły w puli wolnych środków, dokonując jednocześnie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz budżetu gminy na 2015 rok. Ich renowacja kosztowałaby znacznie więcej niż zapobieganie dalszej degradacji świątyni.

Oprac. mm,

foto: print screen za http://www.strzelce.2ap.pl

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *