Z niecierpliwością na Mieszka i Wodną

Kierowcy autobusów linii 50,51 i 52 muszą wymuszać pierwszeństwo, stwarzając zagrożenie i narażając siebie i innych. Przy okazji muszą być odporni na suto płynące ze strony innych kierujących obelgi. A wszystko dlatego, że nie mogą się włączyć do ruchu z ul. Mieszka I w ul. Wodną. Niezwykle kolizyjne i niebezpieczne skrzyżowanie wywołuje frustrację u pracowników MPK. Na szczęście to już ostatnie miesiące męki. W przyszłym roku ma nastąpić przebudowa feralnego skrzyżowania.

Misja skręcenie

Prosty manewr skręcenia w prawo staje się w tym przypadku wyczynem. Żeby wykonać ten ruch 12 czy 18-metrowym autobusem trzeba mieć swobodę ruchu. Tego brakuje przy wspomnianym skrzyżowaniu w okolicy tzw. Targu Czwartkowego.

– Z reguły panuje tam duża intensywność ruchu, w dodatku jest mało miejsca, by wykręcić, a co najgorsze mało który kierowca chce nas wpuścić z drogi podporządkowanej – nakreśla problem Tomasz Dymitruk, z Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” MPK Świdnica. – Niestety musimy regularnie doprowadzać do wymuszenia pierwszeństwa, a ludzie grożą nam, wyzywają… Szkoda, że nie są bardziej wyrozumiali. Nie dość, że całe to skrzyżowanie jest utrudnieniem, to w dodatku mamy ciągle w głowie świadomość, że musimy przyjechać na czas – według rozkładów jazdy. Jest to sytuacja mocno uciążliwa, a nie każdy potrafi opanować nerwy – mówi Tomasz Dymitruk dodając, że najgorzej jest właśnie w czwartki pomiędzy godzinami: 9.30 a 9.50, 11.30 a 11.50 oraz po godz. 14.00.

Zmiany (nie) na lepsze

Problem skrętu w miejscu szczególnie niebezpiecznym (Tylko od początku roku doszło tutaj do 8 kolizji i 1 wypadku, w wyniku czego 1 osoba była ranna) pojawił się w momencie zmiany przystanków autobusowych. Czy planuje się ich ponowne przemieszczenie?

– Trasa przejazdu linii 50 i 52 ulicami Saperów, Rzeźniczą, Mieszka I jest w rozkładzie jazdy od 2011 roku. Umiejscowienie przystanków następuje głównie ze względu na potrzeby społeczne. Zgłoszenia mieszkańców, osób korzystających z usług przychodni przy ul. Mieszka I, rehabilitacji przy ul. Rzeźniczej oraz dzieci dojeżdżających do szkoły, a także opinia z komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego, zadecydowały o takiej właśnie lokalizacji przystanków – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Ale już w przyszłym roku problem niebezpiecznego skrzyżowania ma być rozwiązany.

Będzie przebudowa

Trwają właśnie prace projektowe w sprawie przebudowy skrzyżowania ul. Mieszka I z Wodną. Mają one być gotowe wraz z końcem bieżącego roku. Wówczas miasto ogłosi przetarg na wykonawcę robót drogowych.

– Planowana budowa sygnalizacji świetlnej z pewnością poprawi komfort pracy kierowców, a jednocześnie wyeliminuje przedstawiony problem. W zakres przebudowy wchodzić będzie obszar skrzyżowania Wodna, Mieszka I, budowa drogowej sygnalizacji świetlnej oraz przy ul. Mieszka I budowa krótkiego odcinka ulicy, na którym zostaną zlokalizowane zatoki autobusowe. Równocześnie planowana jest przebudowa infrastruktury technicznej (sieć gazowa, energetyczna i kolektor deszczowy itp) i wybudowanie nowego oświetlenia drogowego – wymienia zakres prac Magdalena Dzwonkowska.

Całość prac ma pochłonąć według kosztorysów wskaźnikowych około 2 mln zł. Miasto poszukuje wolnych środków na realizację tego zadania.

Radni zabiegali o zmianę

Po licznych prośbach mieszkańców, o poprawę bezpieczeństwa przy ul. Mieszka I i Wodnej wnioskowali już kilka miesięcy temu radni Marek Marczewski i Marcin Paluszek. – Jest to kolizyjny punkt na mapie naszego miasta. Na tym skrzyżowaniu często dochodzi do wypadków samochodowych – także z udziałem pieszych i rowerzystów – argumentował radny Marczewski. Radny Paluszek z kolei zwrócił uwagę na to, że inwestycja jest niezwykle potrzebna ze względu na bliskie położenie trzech szkół tj. Szkoły Podstawowej nr 6, II Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych. – Dodatkowo w pobliżu znajduje się targowisko, przychodnia oraz Galeria Świdnicka. Ilość obiektów generuje duży ruch zarówno samochodowy, jak i pieszy. Ponadto, skrzyżowanie to znajduje się w ciągu ulicy łączącej duże osiedle mieszkaniowe – Zarzecze z centrum miasta – dodał Marcin Paluszek.

Marlena Mech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *