Z Boleścina do „Mazowsza”

Nie spodziewała, że się uda. Poszła na przesłuchanie do baletu.  Zabrakło niewiele. Jednak mocno wierzyła i pragnęła, by dołączyć do jednego z  najbardziej  rozpoznawalnych zespołów pieśni i tańca w Europie. Teraz już jest oficjalnie w Mazowszu. 

Patrycja Pielech jest mieszkanką gminy Świdnica. Folklor zaszczepili w niej dziadkowie, którzy śpiewali w zespole ludowym w Boleścinie. – Od małego ubierali mnie w stroje. Chodziłam razem z nimi. Podpatrywałam co i jak robią. Tak się zakochałam. Zaczęłam od młodszej grupy w świdnickim zespole „Krąg”, pod czujnym okiem Marii Skiślewicz. Tam tańczyłam dziewięć lat. Już wtedy mówiłam, że będę to robić –  opowiada. Później przyszedł czas na śpiew. Szasną na rozwijanie talentu wokalnego okazało się dołączenie do chóru Pryma Voce w III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Świdnicy, prowadzonym przez Joannę Janas. –  Dzisiaj bardzo im dziękuję. Za to, że przekazali mi swoją wiedze i poświęcili  czas. Dzięki pani Joannie Janas oraz państwu Marii i Wojciechowi Skiślewicz doszłam tak daleko – mówi Patrycja. Z czasem w głowie coraz częściej przewijała się jednak myśl, aby spróbować wypłynąć na szersze wody. Zapadła decyzja o pojechaniu na przesłuchanie do Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. – Poszłam na przesłuchanie do baletu. Niestety trochę zabrakło. Potknęłam się na tańcu klasycznym, bo wcześniej nie miałam z nim styczności – opowiada. Komisja doceniła jednak jej umiejętności i talent proponując dołączenie do chóru. A chętnych było bardzo wielu. Dostali się najlepsi. – Ostatecznie  do baletu przyjęto niespełna 10. Do chóru tylko 4 – dodaje mieszkanka Boleścina.   

Sukces Patrycji szybko dotarł do jej koleżanek i kolegów. Otrzymała wiele wiadomości gratulacyjnych zarówno poprzez email jak i sms. Jak podkreśla, występy w Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze będą dla niej połączeniem przyjemności z pracą. Zaczyna już za kilka dni. Ma świadomość, że przed nią ogrom pracy. Zajęcia będzie miała każdego dnia. – To będzie jak normalna praca – wyjaśnia. – Będą podstawy baletu. – Nawet w chórze? – dopytujemy. – Tak, chór też tańczy i ma swoje wejścia. Dlatego nadal musze ćwiczyć taniec. Główną część zajęć oczywiście poświęcę jednak na śpiew i trening wokalny – mówi – Z tańca nie zrezygnuję, tak długo, jak mi pozwoli zdrowie – szybko dodaje.  Na pytanie czy nie boi się, że treningi zabiorą jej młodość i wolny czas odpowiada z uśmiechem: „My też mamy czas dla siebie. Oczywiście, pod warunkiem, że nie ma tym czasie występu”. – A gdy w czasie, gdy będziesz miała zaplanowany występ my zaprosimy Ciebie na koncert największej gwiazdy hip-hop czy rapu to…? –  pytamy prowokacyjnie.  – Bez zastanowienia wybiorę się na….występ z moim zespołem –  odpowiada z uśmiechem.  – Czy strój, który będziesz nosiła w Mazowszu jest ładniejszy od tego, w który byłaś  ubrana dotychczas? – pytamy dalej.- Każdy z nich jest piękny na swój sposób i charakterystyczny dla danego regionu. Mazowsze ma swój prestiż więc na pewno stroje są bogatsze. Żadna z nas nie może się jednak wyróżniać od innej. Każda jest ubrana identycznie – tłumaczy Patrycja. – Czy oprócz umiejętności pod uwagę brane są inne aspekty? Na przykład aparycja? – Tak. Strona wizualna również brana jest pod uwagę podczas przesłuchań. Komisja zwraca m.in. uwagę na wzrost czy figurę. Jest również lista rzeczy, które nie można zmieniać w swoim wyglądzie. Na przykład trzeba mieć naturalne włosy – dodaje. 

W rozwoju kariery wspiera ją cała rodzina i wszyscy znajomi. Mówią, że będą tęsknić, ale przyznają, że powinna jechać i się dalej rozwijać. Patrycja wie, że z zespołem zwiedzi całą Polskę, a zapewne również i Europę oraz niejeden zakątek świata. Jej marzeniem jest występ z Mazowszem na scenie w gminie Świdnica. Plany na przyszłość? – Zostać w Mazowszu jak najdłużej – odpowiada bez zastanowienia. Chciałaby także, aby rodzina będąc na widowni, z dumą patrzyła jak śpiewa i tańczy. Wie, że to jednak zależy już wyłącznie od niej samej. 

red., fot. użyczone/Wojciech Skiślewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *