Wznowione albumy już są

W związku z wyczerpaniem nakładów I wydań i ciągłym zapotrzebowaniem rynku na trzy albumy wydane przez Erratę w ubiegłym roku, wznowione zostały trzy tytuły, które już od piątku 30 września trafiły do sprzedaży.

14500197_1260414103990920_936225506758174365_o

„Świdnica na dawnych pocztówkach. Tom I”
Pierwszy tom albumu zawiera około 300 – niepublikowanych dotąd w formie zwartego albumu – pocztówek dawnej Świdnicy, wydanych przed majem 1945 r. Można na nich zobaczyć jak wyglądały fragmenty miasta pod koniec XIX i na początku XX wieku.
Tematyka jest o tyle atrakcyjna, że po 1945 roku wygląd Świdnicy dość mocno się zmienił w stosunku do zabudowy XIX-wiecznej. To smutne, jak wiele kamienic, zabytków i miejsc zostało bezpowrotnie zniszczonych lub nadal wymaga prac restauracyjno-remontowych. Album powstał dzięki współpracy z prywatnymi kolekcjonerami i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Podpisy pod pocztówkami tłumaczone są na język niemiecki. Integralną częścią publikacji jest zestawienie obecnych – polskich i dawnych – niemieckich nazw ulic. Album poświęcony został pamięci zmarłego w grudniu 2014 r. świdniczanina i wybitnego znawcy dziejów Świdnicy – Horsta Adlera.

„Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach”
Album „Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach” prezentuje kilkaset pocztówek wydanych w okresie od połowy XIX wieku do początków 1945 r., prezentujących wybrane fragment miejscowości, znajdujących się w obecnych granicach administracyjnych Gminy Świdnica. Oprócz pocztówek z widokami miejscowości wchodzących w skład gminy, w albumie znajdują się także pocztówki przedstawiające różne fazy budowy zapory wodnej w Lubachowie, co na początku XX wieku miało istotny wpływ na rozwój turystyki w rejonie tzw. Śląskiej Doliny – niezwykle popularnego przed II wojną światową miejsca rekreacyjno-turystycznego (Bystrzyca Górna, Lubachów). Podpisy pod pocztówkami tłumaczone są na język niemiecki i angielski. W albumie znajduje się także zestawienie nazw wszystkich miejscowości na terenie gminy Świdnica – używanych obecnie i przed majem 1945 r.

„Powiat świdnicki na dawnych pocztówkach”
Album „Powiat świdnicki na dawnych pocztówkach” prezentuje widoki miejscowości z znajdujące się na terenie powiatu świdnickiego. Dzięki staraniom wielu pasjonatów, hobbystów i muzeów udało się zgromadzić niemal kompletny zbiór widoków, prezentujących miejscowości znajdujące się w granicach obecnego powiatu świdnickiego, chociaż w bardzo zróżnicowanej ilości. Są takie, które posiadają całkiem pokaźną kolekcję starych widoków w formie wydanych pocztówek, są jednak i takie, dla których zachowało się ich niewiele bądź wcale. Taki niestety los dotknął m.in. Krzczonów, Stachowiczki i Wieruszów w gminie Świdnica, Stefanowice w gminie Marcinowice, Tarnawę w gminie Żarów, czy małe przysiółki w gminie Dobromierz – Celów i Serwinów. W albumie – oprócz pocztówek – Czytelnicy znajdą także tabelaryczne zestawienie nazw wszystkich miejscowości powiatu świdnickiego (również tych dziś nie istniejących) z 1945 roku oraz nazwy nieurzędowe miejscowości, a używane potocznie po 1945 r. Podpisy pod pocztówkami są w polsko-niemieckiej wersji językowej.

Albumy do nabycia w księgarni „Eureka” i w redakcji „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *