WSSE podsumowała rok

Śniadanie biznesowe1Podsumowanie roku 2014 oraz plany na przyszłość Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zagadnienia te zostały poruszone podczas IV Śniadania Biznesowego Samorządowców WSSE „INVEST-PARK”, które odbyło się w ostatnich dniach grudnia.

 

Podsumowanie roku 2014 oraz plany na przyszłość Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zagadnienia te zostały poruszone podczas IV Śniadania Biznesowego Samorządowców WSSE „INVEST-PARK”, które odbyło się w ostatnich dniach grudnia.

To był dla „INVEST-PARKU” wyjątkowy rok – wydano 65 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 5 tysięcy miejsc pracy i zainwestowanie blisko 5,2 mld złotych. Największa strefowa inwestycja, nie tylko mijającego roku, ale całej dekady to fabryka Volkswagena budowana we Wrześni w województwie wielkopolskim. Koncern zainwestuje prawie 3,5 miliarda złotych i zatrudni ponad 2,3 tysiąca osób. Rocznie z fabryki wyjeżdżać będzie 85 tys. samochodów dostawczych VW Crafter.

Ten rok zdecydowanie należał do Wrześni i stworzonej w marcu Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Obszar WSAG to 330 ha terenów inwestycyjnych objętych Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną położonych na terenie Gminy Września. Śniadanie biznesowe1

– W nowym roku przewidujemy dalsze inwestycje w infrastrukturę naszych terenów – mówi Teodor Stępa, wiceprezes spółki, odpowiedzialny za inwestycje. – Makroniwelacja terenów, budowa dróg dojazdowych, czy wreszcie budowa gotowych hal produkcyjnych, prowadzone przez „INVEST-PARK” podnoszą atrakcyjność oferowanych gruntów – dodaje.

Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, spółka zarządzająca zdecydowała o otwarciu w pierwszym kwartale przyszłego roku zamiejscowego biura we Wrześni. Będzie ono obsługiwać inwestorów z całej Wielkopolski.

Tereny WSAG to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych w całej Europie. Ich sprzedaż jest priorytetem dla wałbrzyskiej strefy. – Mamy świadomość, że nowe miejsca pracy we Wrześni wygenerują kolejne w całej Polsce – twierdzi Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Spośród wszystkich 172 firm, które mają zezwolenia na działalność w WSSE „INVEST-PARK”, dla kilku rok 2014 oznaczał zakończenie inwestycji i rozpoczęcie produkcji. Są to: Bama, Polaris, dBP Eko, Pasta Food, Ronal, Mando.

W trosce o małych i średnich przedsiębiorców „INVEST-PARK” wybudował cztery hale produkcyjne dla małego i średniego biznesu. Obiekty powstały w Wałbrzychu, Nowej Rudzie, Kłodzku i Bolesławcu.

W mijającym roku zwiększył się stan posiadania WSSE o prawie 480 ha, najwięcej w rejonie Wrześni i Nowej Rudzie. Obecnie tereny objęte pomocą publiczną to ponad 2 600 ha z czego ponad 1000 czeka jeszcze na inwestorów. W nowym roku kontynuowane będą rozmowy o rozszerzeniu strefy. Zabiega o to kilka samorządów, obecnie w ministerstwie gospodarki złożony jest wniosek o włączenie terenów w Książu Wielkopolskim, Niemodlinie, Dąbrowie-Opolu i Lewinie Brzeskim. Planowana powierzchnia strefy w przyszłym roku wyniesie ponad 2900 ha.

Rok 2015 oznacza też bardzo intensywną realizację już rozpoczętych działań wspierających dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb przedsiębiorców. „INVEST-PARK” koordynuje utworzenie kilku klas patronackich w szkołach. Na sposób kształcenia i praktykę zawodu bezpośredni wpływ będą mieli przedsiębiorcy – patroni takich specjalistycznych klas.

O atrakcyjności Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” decydują nie tylko ulgi podatkowe, które otrzymują inwestorzy działający w jednej z 44 miejscowości objętych strefą, ale także opieka, jaką spółka otacza przedsiębiorcę. Zostało to docenione przez magazyn fDI grupy Financial Times, który w tegorocznym rankingu rekomendował spółkę jako najbardziej przyjazną inwestorom.

oprac. red)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *