Wojna kla(u)nów

klaunŚWIDNICA. Klaun Wspólnoty Samorządowej zasłaniający okna świdnickiej siedziby PO stał się narzędziem wojny.

ŚWIDNICA. Klaun Wspólnoty Samorządowej zasłaniający okna świdnickiej siedziby PO stał się narzędziem wojny.

klaunW dzisiejszym wydaniu bezpłatnego tygodnika „Echa Miasta” na ostatniej stronie reklamuje się Zbigniew Szczygieł, kandydat na prezydenta Świdnicy z ramienia Platformy Obywatelskiej. W reklamie, w której do wyboru mamy Zbigniewa Szczygła i… klauna-straszydło, czytamy m.in.: „Powiedz Wspólnocie NIE po to, by: woda nie drożała w kolejnych latach o 30%, opłaty za przedszkola nie były najwyższe w regionie, nie marnowano Twoich pieniędzy na betonowe place, nie finansowano prywatnej fundacji prezydenta z publicznych pieniędzy”, „Powiedz Wspólnocie NIE po to, by zatrzymać pychę i arogancję władzy”.

Jak można się domyślać, reklama jest przygotowaną naprędce ripostą na baner wyborczy Wspólnoty Samorządowej wiszący na oknach siedziby PO w Rynku, który w minioną sobotę zastąpił inny baner. Widnieje na nim klaun w niedbałej pozie i hasło „My się nie PO-PiSujemy”. Platforma od samego początku reklamowania się Wspólnoty na jej siedzibie próbuje wymusić zdjęcie baneru, powołując się m.in. na naruszenie regulujących to przepisów lokalnych (czytaj tutaj).

Na odpowiedź drugiej strony, która także wystawia swojego kandydata w wyborach samorządowych, nie trzeba było długo czekać. – Wspólnota Samorządowa zdecydowała o skierowaniu pozwu sądowego wobec panów Zbigniewa Szczygła i Roberta Jagły, reprezentujących Platformę Obywatelską – informuje Ireneusz Pałac, pełnomocnik komitetu wyborczego Wspólnoty. – Nie zrobimy tego w trybie wyborczym, ponieważ do dnia wyborów pozostało zbyt mało czasu, aby sąd był w stanie wydać prawomocny wyrok (…) Rozumiemy, że kampania wyborcza jest czasem prowadzenia nawet bardzo ostrych polemik. Jednak posługiwanie się insynuacją w celu zdyskredytowania Wspólnoty Samorządowej jest niedopuszczalne.

Wspólnota chciałaby, aby w ramach zadośćuczynienia panowie Zbigniew Szczygieł, kandydat PO na prezydenta, i Robert Jagła, kandydat do Rady Powiatu, desygnowany w razie wygranej na starostę świdnickiego, przeprosin oraz… bezpłatnego przepracowania 20 godzin na rzecz Fundacji Dr Clown, organizacji charytatywnej pomagającej chorym dzieciom. – Wcześniej ustalimy, czy ich praca byłaby przydatna – informuje Ireneusz Pałac.

Anita Odachowska-Mazurek (komentarz tutaj)

***

Oświadczenie Platformy Obywatelskiej

Żałujemy bardzo, że Wspólnota Samorządowa nie złożyła pozwu w trybie wyborczym, bo wynik byłby znany jeszcze przed II turą wyborów samorządowych. Jednak zostało jeszcze kilka godzin i zachęcamy naszych konkurentów, aby skorzystali z takiej możliwości.

Obiecaliśmy na początku kampanii, że będzie ona spokojna i merytoryczna. I tak też było. Niestety, Wspólnota Samorządowa źle czuła się w takiej walce, w której wymienialiśmy się na pomysły i argumenty. I postanowiła sfaulować. Powiedzieliśmy, że jeżeli któryś komitet rzuci nam rękawicę, my ją oczywiście podniesiemy. Tak też się stało.

Wspólnota Samorządowa na wielkim billboardzie pokazała swoją prawdziwą twarz. Jest to twarz klauna. Byliśmy taką szczerością naszych konkurentów zdziwieni, ale przyjęliśmy to do wiadomości i postanowiliśmy dać mieszkańcom Świdnicy wybór. Albo klaun, albo człowiek z krwi i kości, jakim jest Zbigniew Szczygieł. Bo myślę, że o tę część panu Pałacowi chodzi. Bo chyba nie chce nam udowadniać, że nie było podwyżek cen wody dla mieszkańców Świdnicy o 30 procent. Zachęcamy jednocześnie do merytorycznej dyskusji. Prezydent Murdzek miał na to szansę w środę, ale jako jedyny nie przyszedł na debatę prezydencką. A szkoda bo było wiele pytań do których powinien się odnieść.

Sztab Platformy Obywatelskiej Powiatu Świdnickiego, zanim zdecydował się na umieszczenie właśnie takiej formy reklamy wyborczej, konsultował z prawnikami treść i formułę. I my tę opinię znamy. Powszechnie stosowany tryb dochodzenia do prawdy na drodze pozwu cywilnego jest czasochłonną procedurą, która może trwać. W procesach cywilnych również funkcjonuje tryb odwoławczy. Więc dlaczego nie w trybie wyborczym, pytam? Czego boi się Wspólnota?

Z poważaniem

Przewodniczący Powiatowej Platformy Obywatelskiej

Robert Jagła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *