Wielkie święto sztuki na Dolnym Śląsku – Festiwal Targira-art

W dniach 16-18 czerwca w Świebodzicach odbędzie się VII Festiwal Sztuki i Rzemiosła.

 Targira-art.  To wyjątkowe wydarzenie artystyczne na Dolnym Śląsku. Tylko tu, w jednym miejscu można nie tylko zobaczyć najnowszą ofertę polskiej sztuki i rzemiosła artystycznego, ale także, a może i przede wszystkim, spotkać osobiście największych artystów i rzemieślników, którzy obecnie tworzą swoje niepowtarzalne dzieła. Na Festiwalu   można podziwiać, zakupić, a także i zamówić pod własne potrzeby wyroby jubilerskie, ceramiczne, szkło artystyczne, zegary, ceramikę artystyczną,  niepowtarzalną odzież autorską, witraże i wiele innych produktów tworzonych przez wyjątkowych ludzi. Wśród wystawców spotkamy Pawła Borowskiego – światowej sławy artystę tworzącego w szkle, Franciszka Wieganda – mistrza rzemiosła artystycznego w zakresie zegarmistrzostwa, czy Adama Gołebowskiego uznanego witrażystę. Targira-art. to także okazja do zabawy ze sztuką na organizowanych przez organizatorów warsztatach artystycznych.

Niewątpliwie największą atrakcją tegorocznej edycji będzie wystawa malarska Jarosława Jaśnikowsiego. To czołowy polski przedstawiciel nurtu tzw. Świata Alternatywnego. Jego prace podbijają już  światowe rynki sztuki poczynając od Europy Zachodniej przez  Stany Zjednoczone, aż do dalekiej Australii. Dzieje się tak za sprawą podejścia malarza do rzeczy realnych, który wplata je w świat innego wymiaru.  Ukoronowaniem jego wystawy będzie spotkanie z malarzem w niedzielne południe 18 czerwca.

 W tym roku podczas Festiwalu  będziemy świętować 170 rocznicę rozpoczęcia w Świebodzicach działalności Gustava Beckera – jednego z najsłynniejszych zegarmistrzów XIX wieku. Z tej okazji odbędzie się odczyt poświęcony  historii zegarów, a także wykład o działalności firmy Gustava Beckera. Prawdziwą ozdobą będzie mini wystawa zegarów sygnowanych „kotwicą” Beckera. Na niej znajdzie się zegar wyprodukowany jeszcze za życia naszego jubilata. Czas  pojawi się również na wystawie zdjęć soligrafii Artura Raka.

 Zapraszamy do Świebodzic na wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi ludźmi. Więcej informacji o Festiwalu znajduje się na www.targira-art.pl

                         „Wy macie zegarki, a ja mam czas” –  historia zegarów na świecie wg. Franciszka Wieganda. Jedną z tegorocznych atrakcji Targiry-art. będzie na pewno  multimedialny wykład mistrza rzemiosła artystycznego  Franciszka Wieganda na temat historii zegarów na świecie. Podczas tego wykładu będzie można zapoznać się  nie tylko z problemami ludzkości dotyczącymi pomiaru czasu  od starożytności po dzień dzisiejszy, ale również  dowiedzieć się jak w przeszłości radzono sobie z opanowaniem czegoś czego nie widać – dokładnością w odczytaniu czasu. Pan Franciszek opowie o najważniejszych odkryciach technicznych na przestrzeni dziejów, które ułatwiały ludziom codzienne życie. Serdecznie zapraszamy na sobotni odczyt /17 czerwca/.

Gustav Becker na Targirze-art. 17 –  dla uczczenia 170 rocznicy rozpoczęcia produkcji zegarów przez Gustava Beckera w Świebodzicach zaprezentujemy mini wystawę wyrobów tej firmy. Znajdą się na niej popularne zegary domowe  – ścienne oraz podłogowe -sygnowane ‘kotwicą” Beckera. Niewątpliwą ozdobą  wystawy będzie  zegar ścienny obciążnikowy wykonany w czasach, kiedy sam mistrz Gustav Becker był czynny zawodowo i nie wykluczone, że osobiście przyczynił się do jego budowy. Kuratorem wystawy oraz prelegentem wykładu o Gustavie Beckerze będzie zegarmistrz i znany pasjonat zegarów  Adam Mroziuk. Pan Adam jest prawdziwą   skarbnicą profesjonalnej wiedzy o historii  największej w granicach Polski fabryki zegarów, istniejącej niegdyś w Świebodzicach. Warto zatem na chwilę – pomimo pędzącego czasu- zajrzeć na wystawę i zobaczyć dzieła zegarmistrzostwa dawnej epoki.

Czas słońcem odmierzany” – to temat kolejnej wystawy na Targirze-art. 2017. Jej autorem jest Artur Rak– wałbrzyski fotografik, który uznaje swoją pasję za szansę na oderwanie się od rzeczywistości dnia powszedniego. Stosuje bardzo rzadko wykorzystywaną technikę fotograficzną – soligrafię dla utrwalania niedostrzegalnej czasoprzestrzeni. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia niezwykłych zdjęć i spotkania się z ciekawą stroną naszej rzeczywistości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *