Wieża ratuszowa zmienia właściciela

ddz_ratusz

ddz_ratuszDzierżoniów.Pracownicy Urzędu Miasta w Dzierżoniowie wylicytowali wieżę ratuszową, wystawioną na aukcji w ramach tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Średniowieczną wieżę ratuszową wystawiono do licytacji już po raz jedenasty. Łącza suma zebranych i przekazanych na konto WOŚP pieniędzy przekroczyła 20 tys. zł.

Pracownicy Urzędu Miasta w Dzierżoniowie wylicytowali wieżę ratuszową, wystawioną na aukcji w ramach tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Średniowieczną wieżę ratuszową wystawiono do licytacji już po raz jedenasty. Łącza suma zebranych i przekazanych na konto WOŚP pieniędzy przekroczyła 20 tys. zł.ddz_ratusz

Każdy zwycięzca otrzymuje poświadczony okolicznościowym certyfikatem tytuł „Honorowego Gospodarza Wieży”. Nazwisko lub nazwa gospodarza wieży uwieczniane jest także w „Kronice Miasta” i w „ Roczniku Dzierżoniowskim”. Pomysłodawcą licytacji wieży jest Tomasz Śnieżek – historyk, przewodnik turystyczny, radny i wolontariusz dzierżoniowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W tym roku do otrzymania tytułu gospodarza wieży wystarczyła kwota 1009 zł.

W minionych latach wieżę wylicytowali m.in. Piotr Domański, Stanisław Kozłowski, Stanisław Miazga i pracownicy dzierżoniowskiego supermarketu Intermarche.

Ratusz w Dzierżoniowie wzmiankowany na przełomie XIII i XIV wieku. Od swych początków służył jako siedziba władz miejskich. Pełnił też funkcje gospodarcze – był centrum kupieckim dla całej okolicy oraz przystankiem handlowym na drodze podsudeckiej. Obecne formy architektoniczne uzyskał w wyniku gruntownej przebudowy w latach 1872-1875 (według koncepcji Fellbauma). W pomieszczeniach gospodarczych restauracji „Pod doboszem” znajduje się kamień węgielny upamiętniający przebudowę z XIX wieku. Pozostałością okresu średniowiecza jest wspaniała, zbudowana na planie kwadratu wieża ratuszowa. Do jej wnętrza prowadzą dwa wejścia ozdobione ostrołukowymi ceglanymi portalami. Jedno z nich prowadzi do pomieszczenia piwnicznego, które mogło służyć za loch lub magazyn żywności. Na początku XVII wieku wieża dzięki bogatemu cechowi tkackiemu uzyskała piękną balustradę z herbem miasta i godłem Habsburgów. Wieża ratuszowa poza funkcjami reprezentacyjnymi pełniła dawniej również funkcję strażnicy, a także ostatniego punktu obrony mieszkańców. Obecnie z galerii wieży można podziwiać przepiękną panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej z zamykającymi ją Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi. W posadzce znajduje się zagadkowa płyta astrologiczna o nieznanym datowaniu. Na wieży od południowej strony (poniżej tarczy zegarowej) znajduje się kopia zaginionej w latach 80. postaci z bębenkiem z 1999 r. Upamiętnia ona legendarnego dobosza ratującego miasto z opresji podczas oblężenia przez wojska szwedzkie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *