Świdnica miastem przyszłości?

800x600rynek2

800x600rynek2Świdnica została wyróżniona w rankingu „Polskich Miast Przyszłości”. Elitarny ranking „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2015/2016” został opracowany przez opiniotwórcze pismo z grupy Financial Times, fDi Magazine, które specjalizuje się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

 

Świdnica została wyróżniona w rankingu „Polskich Miast Przyszłości”. Elitarny ranking „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2015/2016” został opracowany przez opiniotwórcze pismo z grupy Financial Times, fDi Magazine, które specjalizuje się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

W rankingu polskich miast przyszłości oceniono 50 polskich miast, w których najczęściej lokowane są inwestycje zagraniczne. Zostały one pogrupowane ze względu na wielkość, co pozwoliło wyselekcjonować: 11 dużych miast (powyżej 250 tys. mieszkańców), 16 średniej wielkości miast (100-250 tys. mieszkańców) i 23 małe miasta (poniżej 100 tys. mieszkańców).

Polish Cities of the Future jest jednym z rocznych rankingów publikowanych w dwumiesięczniku fDi Magazine biorącym pod uwagę kilkadziesiąt czynników w pięciu głównych kategoriach w wybranych 50 najlepszych lokacjach dla inwestycji zagranicznych: potencjału ekonomicznego, przyjazności dla biznesu, kapitału ludzkiego i poziomu życia, efektywności kosztowej oraz dostępności. 800x600rynek2

W ogólnej klasyfikacji na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, drugi był Kraków, a trzeci Poznań. Świdnica została wyróżniona w dwóch kategoriach rankingu, zdobywając pierwsze miejsce wśród małych miast w kategorii kapitał ludzki i poziom życia, wyprzedzając Mielec, Starachowice, Piotrków Trybunalski i Nową Sól. Natomiast w kategorii najbardziej przyjaznego miasta dla biznesu Świdnica uplasowała się na drugim miejscu, deklasując Błonie, Kutno i Oławę.

– Uzyskana wysoka pozycja Świdnicy w tak prestiżowym rankingu to ogromne wyróżnienie dla miasta i wszystkich świdniczan. Pokazuje, że Świdnica jest nie tylko miastem przyjaznym dla inwestorów, ale też miastem, gdzie dobrze się żyje i które potrafi rozsądnie gospodarować swoimi zasobami oraz rozwijać przedsiębiorczość – powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, która nagrodę fDi Magazine (Grupa Financial Times) odebrała 23 lutego podczas gali „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2015/2016”, która odbyła się w Warszawie.

Świdnicą zaczynają coraz częściej interesować się inwestorzy zagraniczni, co przekłada się na rosnący potencjał miasta. – Położenie geograficzne oraz młode, dobrze wykształcone kadry, a do tego niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej tworzą dogodny klimat do inwestowania przez zagraniczne firmy w Świdnicy – podkreśliła Beata Moskal-Słaniewska.

Ranking fDi „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2015/2016” ocenia potencjał ekonomiczny, atrakcyjność dla biznesu, kapitał ludzki, koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz jakość życia. Tegoroczna edycja rankingu objęła 468 europejskich miast i regionów. Ranking powstał w oparciu o dane z użyciem specjalistycznych narzędzi, jak rynki fDi i fDi Benchmark.

(UM Świdnica)

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *