Umowa przyjaźni podpisana

Blisko pół roku od podpisania umowy przyjaźni z włoską gminą Adria w Urzędzie Gminy, uroczyste zawarcie aktu odbyło się 7 maja br. w ratuszu miasta Adria. Za wspólny cel stawiamy sobie przede wszystkim pogłębianie i rozwój obustronnej współpracy oraz szacunek i zrozumienie dla swoich osiągnięć, tradycji i dziejów – podkreślali zgodnie wójt gminy Teresa Mazurek oraz burmistrz Adrii Massimo Barbujani.

umowa_adriaDSC_0359

Spotkania ludzi z rożnych stron Europy dają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń. Współpraca może mobilizować do działania młodych ludzi i ich rówieśników z innych krajów. Może pomóc każdemu zrozumieć czym jest Europa, co znaczy we współczesnym świecie i dokąd nas zaprowadzi – podkreślał burmistrz Adrii Massimo Barbujani.

To dla nas ważny dzień, że możemy w wolnej Europie, bez granic budować porozumienie między naszymi gminami i miastami. Ważne są dokumenty, ale w tych wszystkich działaniach nie możemy zapominać o naszych mieszkańcach i ludziach młodych, do których należy przyszłość Europy.  Dziękuję władzom miasta Adria oraz członkom stowarzyszenia Adria Nostra za zaproszenie naszej delegacji. Mając żywo w pamięci wizytę w naszej gminie oraz deklaracje o współpracy złożone przez przedstawicieli miasta Adria, stowarzyszeń, młodzież, jesteśmy przekonani, że współpraca będzie żywa – mówiła wójt Teresa Mazurek.

Miłym akcentem podczas uroczystości podpisania umowy przyjaźni była obecność polsko-włoskiego małżeństwa, które mieszka w Adrii, a którym burmistrz Massimo Barbujani udzielał ślubu.

Adria to  miasto we Włoszech w Wenecji Euganejskiej, między dolnym Padem i Adygą, starożytny ważny port morski Etrusków, obecnie 25 kilometrów od Morza Adriatyckiego. Miasto zostało założone w VI wieku p.n.e. Obecnie Adrię jak i 8 przyległych miejscowości zamieszkuje blisko 21 tys. mieszkańców,  na powierzchni 113 km2. W Adrii działa ok. 100 organizacji pozarządowych, społecznych, które animują życie społeczno-kulturalne w mieście. Wśród nich stowarzyszenie Adria Nostra, które zrzesza 250 członków.

Warto wiedzieć!

Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Polską, a Włochami zostały nawiązane 27 lutego 1919 r. Podstawowym dokumentem regulującym obustronne relacje jest Traktat o przyjaźni i współpracy z 11 października 1991 r. Obowiązujące umowy  dotyczą spraw związanych m.in. ze współpracą w dziedzinie kultury i edukacji (2005 r.), z wzajemną ochroną informacji niejawnych (2005 r.), w zwalczaniu przestępczości (2009 r.), zagadnieniami związanymi z utrzymaniem i opieką nad wojennymi cmentarzami Polskimi we Włoszech i włoskimi w Polsce (2012 r.). Włochy są drugim partnerem handlowym Polski wśród krajów UE. W 2014 r. wartość wzajemnych obrotów handlowych przekroczyła 16,2 mld EUR (w tym eksport do Włoch 7,3 mld EUR, zaś import 8,9 mld EUR). W 2013 r. Włochy były 6 co do wielkości inwestorem bezpośrednim w PL z wartością inwestycji przekraczająca 38 mld PLN. We Włoszech mieszka ok. 120 – 150 tys. Polaków. Działają liczne instytucje i organizacje polskie o zróżnicowanym charakterze. Najwięcej Polaków przebywa na południu i w środkowych Włoszech. W Lacjum mieszka 25% polskiej populacji w kraju (najwięcej w Rzymie). Powiększają się skupiska Polaków w największych miastach Kampanii i Toskanii.

umowa_adriaDSC_0300 umowa_adriaDSC_0373 umowa_adriaDSC_0387 umowa_adriaDSC_0463

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *