Teraz sam wygenerujesz zaświadczenia

Przedsiębiorcy nie muszą już przychodzić do ZUS po zaświadczenia. Zakład uruchomił internetową usługę, w ramach, której przedsiębiorcy mogą samodzielnie utworzyć elektroniczny dokument w postaci PDF, XML z danymi, które są na ich koncie i wysłać go na dowolny adres e-mail lub zanieść do instytucji, która takiego dokumentu wymaga.

Zrzut z ekranu na koncie PUE ZUS

Pracownik instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce. Po podaniu określonego zestawu danych z potwierdzenia (unikatowy numer – znak, data utworzenia potwierdzenia, identyfikatory płatnika składek) możliwe jest wyszukanie dokumentu, a po podaniu dodatkowych informacji, możliwe jest wyświetlenie jego zawartości. – Do tej pory przedsiębiorcy, którzy potrzebowali np. zaświadczenia z ZUS o niezleganiu ze składkami musieli składać wniosek do nas o wydanie zaświadczenia z pieczęcią ZUS a teraz taki dokument wygenerują z naszego systemu sami a instytucja, do której go złożą sprawdzi prawdziwość dokumentu online – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dzisiaj samy stworzą dokument z danymi o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek. Oczywiście jest to możliwe tylko dla tych przedsiębiorców, którzy mają założone swoje indywidualne konto na naszej platformie internetowej – dodaje.

Na podstawie wyboru dokonanego przez klienta – w trybie on-line – tworzony jest dokument w formacie PDF lub XML. Dodatkowo możliwy jest wydruk potwierdzenia. Klient może też wysłać wydane potwierdzenie mailem – załącznik z potwierdzeniem jest zaszyfrowanym hasłem.  Dokument, który utworzy klient jest potwierdzony kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną ZUS.  W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy, ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień.

Aby samodzielnie utworzyć potwierdzenie z danymi z ZUS płatnik składek musi:
1. Zalogować się do swojego konta na PUE ZUS,
2. Przejść do zakładki „Płatnik”,
3. Z menu bocznego wybrać „Moje dane – potwierdzenia” i kliknąć przycisk „Utwórz nowy”.
4. Wybrać dane do potwierdzenia i je zatwierdzić.

(opr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *