Teatralne transformacje

Startują tegoroczne Transformacje, czyli XVI Forum Teatrów Niezależnych, skierowane do mniejszych grup teatralnych działających na prowincji. Nietuzinkowe spektakle zobaczymy już od dzisiaj.

Wydarzenie organizuje Świdnicki Ośrodek Kultury.

Forum Teatrów Niezależnych skierowane jest przede wszystkim do mniejszych grup teatralnych działających na prowincji – przede wszystkim z terenu Dolnego Śląska, jednak nie tylko. Tym razem obejrzymy spektakle grup ze Świdnicy (młodzież z MDK-owskiego Cedeenu i seniorzy z Teatrzyku „Zielona Gęś”), Poznania (duet Kuba Kapral i Hubert Wińczyk), Nowej Soli (znany doskonale świdnickiej publiczności „Terminus a Quo”) oraz z Głuszycy (ponad 20-osobowa Grupa Teatralna „Po godzinach”). – Na „Transformacjach” prezentowane są przede wszystkim przedstawienia, które zostały zrealizowane przez teatry należące do nurtu alternatywnego i działające często w mniejszych miejscowościach. Zapraszane teatry prowadzą rozmaite poszukiwania formalne, często sytuujące się na pograniczu różnych dziedzin sztuki i znajdują się wśród nich grupy zarówno operujące głównie żywym słowem, koncentrujące się na sferze plastyczno-ruchowej, na improwizacji oraz grupy performatywne i eksperymentalne – wymienia Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W ciągu poprzednich lat na forum prezentowały swoje spektakle m.in. Cieszyńskie Studio Teatralne, Teatr Ecce Homo z Kielc, Zakład Krawiecki z Wrocławia, Terminus A Quo z Nowej Soli i Teatr Krzyk z Maszewa.

Oprócz świdnickich artystów, także i w tym roku nie zabraknie stałych bywalców.

W tym roku spektakle i performance Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” potrwają do 21 lutego. Wstęp na wszystkie wydarzenia przeglądu nieodmiennie pozostaje bezpłatny.

Halina Szymańska zaznacza, że Transformacje nie mają charakteru konkursu. Dlaczego? – Przegląd ma charakter niekonkursowy — stanowi przede wszystkim miejsce spotkania artystów i widzów, którzy mają okazję do swobodnej dyskusji na temat sztuki i poruszanych przez nią problemów oraz twórczej wymiany rozmaitych poglądów. Stąd też, od pierwszej edycji funkcjonuje specjalna gazetka w postaci spisywanych na gorąco przez widzów impresji po spektaklach na dużych kartach papieru – wyjaśnia.

XVI Forum Teatrów Niezależnych Transformacje odbędzie się w sali teatralnej ŚOK. Program poniżej.

16. Forum Teatrów Niezależnych TRANSFORMACJE

14 lutego (czwartek)

godz. 17.00 W drodze między snem a jawą — Teatrzyk „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-Wigor w Świdnicy

Historia jest pozornie bardzo znajoma — samotność i pustka, która zostaje po odejściu bliskiej osoby i pamięć kochania, która budzi do życia i daje siłę, by wyruszyć raz jeszcze w poszukiwaniu sensu i miłości. Czy, gdy jesteśmy starsi jeszcze możliwe? Gdzie jej szukać? Czy marzenia mogą spełnić się w realnym świecie?

Seniorzy z teatrzyku „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-Wigor po raz kolejny stają na scenie, by poruszać serca widzów i dzielić się swoją historią. Scenariusz rodził się scena po scenie w wyniku grupowych ćwiczeń, improwizacji i obserwacji. Reżyserką, scenarzystką oraz opiekunką grupy jest Monika Masłowska, której od lat pomagają Elżbieta Wilk — aktorka i Poruszycielka oraz Jolanta Rosińska, która zajmuje się kostiumami. Technicznego wsparcie udziela grupie Krzysztof Cerk oraz Mariusz Kamecki.

reżyseria: Monika Masłowska

występują: Dorota Balcerek, Teresa Schmidt, Jan Walczak, Lucyna Piątkowska, Barbara Chmura, Leontyna Cybulska, Teresa Czajkowska, Felicja Robak, Zdzisława Mielcarek, Roman Ratajczyk, Elżbieta Dudziak.

godz. 18.00 Raz dokoła wg Wesela S. Wyspiańskiego — grupa teatralna „Cedeen” z MDK im. Mieczysława Kozara Słobódzkiego w Świdnicy

Raz dokoła to próba zmierzenia się z wielkim dramatem narodowym jakim jest Wesele Stanisława Wyspiańskiego, której podjęli się członkowie grupy teatralnej „Cedeen”. Raz dokoła pokazuje przekrój polskiego społeczeństwa, które spotkało się na słynnym weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki, Jadwigi Mikołajczykówny w Bronowicach. Okazuje się, że wciąż trudno jest się porozumieć mieszkańcom wsi i miasta, wychodzą na wierzch wzajemne animozje, niechęć i różnice społeczne, a na dodatek wieczorem do bronowickiej chaty przybywają duchy zaproszone dla żartu. Wszystko to nie pozwala bohaterom podjąć wspólnego czynu wyzwoleńczego.

reżyseria: Joanna Chojnowska

występują: Elżbieta Tądel, Zuzanna Wolińska, Daria Miechurska, Adrianna Lasończyk, Nadia Antonowicz Dagmara Brendowska, Angelika Czerkawska, Amelia Rzeszowska, Julia Żydek, Izabela Trojanowska, Kacper Sowa, Mateusz Wojewodzic, Franciszek Tabor, Norbert Sułek, Rafał Lisowski

15 lutego (piątek) –
W związku z żałobą narodową termin spektakli ulega zmianie. Nowy termin to 1 marca 2019.

godz. 18.00 Bajki dla wszystkich i dla nikogo — grupa Kapral/Wińczyk z Poznania

Po czym tata bije chłopca o imieniu Bijo? Dlaczego tonik na pryszcze pewnego młodzieńca zrzucano z samolotów? Czy Kamień Polny może trafić na szczyt? W kim zakochał się Kłam Stefek? Czy Jedna Taka znajdzie pracę, po tym jak pana Lis obdarł ją ze skóry? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzą Bajki dla wszystkich i dla nikogo, które są cyklem autorskich utworów literackich podawanych na żywo z muzyką. Ich twórcami są Kuba Kapral, twórca teatralny, autor słuchowisk, bajkopisarz, oraz Hubert Wińczyk, artysta dźwiękowy, performer, improwizator, multinieinstrumentalista.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

występują: Kuba Kapral, Hubert Wińczyk

godz. 19.30 Do końca — Teatr „Terminus a Quo” z Nowej Soli

„Do końca” to spektakl plastyczny, w którym dopatrzeć się można elementów tańca butoh, ale także obrazów plastycznych, a przede wszystkim poetyki teatralnej charakterystycznej dla Terminus a Quo. Nie ma tu ani punktów zwrotnych ani zaskakujących scen. Tonacja spektaklu jest zapisana w gestach i obrazach, które charakteryzują się medytacyjną dyscypliną. Muzyka, ruch, słowo, światło, rekwizyty, glina, woda — to elementy budujące ten spektakl i tworzące jego szczególną aurę.

reżyseria: Edward Gramont

występują: Ada Bednarek, Edward Gramont

21 lutego (czwartek)

godz. 18.00 Dzieci Czarnych Orłów — Głuszycka Grupa Teatralna „Po godzinach”

Spektakl przenosi widzów do listopada roku 1918 na Dworzec Wiedeński w Warszawie, gdzie wielu Polaków oczekuje na przyjazd Józefa Piłsudskiego. Na tle niezwykle ważnych wydarzeń w dziejach narodu polskiego – narodzin wolnej Polski u schyłku I wojny światowej, ukazanych jest wiele barwnych postaci. Sceny obyczajowe pełne humoru, zabawnych dialogów i zbiegów okoliczności przeplatają się z tragizmem postaci i refleksją o niegasnącej potrzebie troski o losy Ojczyzny.

reżyseria: Robert Delegiewicz

występują: Joanna Delegiewicz, Iweta Głód, Magdalena Gołda, Agnieszka Hiszpańska, Magdalena Kandefer, Małgorzata Lipka, Alina Mączyńska, Urszula Mrozińska, Agnieszka Musz, Edyta Popek, Artur Gołda, Łukasz Lipka, Grzegorz Milczarek, Mirosław Żołopa, Alicja Musz, Zuzanna Parcheniak, Szymon Sławik, Krzysztof Gołda, Oliwier Mroziński, Marta Gołda, Roman Głód, Robert Delegiewicz

wydarzenia towarzyszące

W trakcie festiwalu we foyer Świdnickiego Ośrodka Kultury prezentowana będzie wystawa Nie tylko poezja na murze autorstwa Pawła Buczmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *