Tablica zgodna z prawem

tablica

tablicaProkuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez Alicję Synowską. Kwestię tę badali wałbrzyscy śledczy.

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez Alicję Synowską. Kwestię tę badali wałbrzyscy śledczy. tablica-16czerwca1

Chodzi o tablicę powieszoną na elewacji kamienicy Rynek 10 w Świdnicy. Przypomnijmy. O sprawie kontrowersji wokół tablicy i umieszczonych na niej nazwisk fundatorów: Alicji Synowskiej, wicestarosty świdnickiego oraz senatorów Stanisława Jurcewicza i Wiesława Kiliana (wszyscy z Platformy Obywatelskiej) piszemy od kilku miesięcy. Tablica ta została uroczyście odsłonięta 16 czerwca. Po zawiadomieniu przez Henryka Niedźwieckiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Prokurator Okręgowy w Świdnicy wyznaczył Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu do prowadzenia postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez wicestarostę Alicje Synowską w związku z umieszczeniem na prywatnej tablicy upamiętniającej pierwszy wiec wyborczy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” swojego nazwiska i sprawowanej funkcji.

Artykuł kodeksu karnego przywołany przez prokuratora brzmi: „Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Czyn ten jest nazywany nadużyciem władzy, dochodzi do niego, gdy funkcjonariusz dokonuje czynności, która nie mieści się w zakresie jego uprawnień, ale pozostaje w związku z zakresem jego służbowej działalności.

Gdy fundowaliśmy tę tablicę, pełniłam stanowisko wicestarosty, zatem nie widzę tu żadnego przekroczenia uprawnień – powiedziała nam Alicja Synowska. Podobnie stwierdziła prokurator Monika Kowalska, uznając, iż nie ma tu ustawowych znamion czynu zabronionego.

Tekst i foto: Karolina Osińska-Marcińczyk

Tablicę uroczyście odsłonięto 16 czerwca

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *