Szachowi mistrzowie w Żarowie (FOTO)

Przez trzy dni w Żarowie rywalizowali szachiści w ramach III Festiwalu Szachowego Żarów 2015. Atrakcyjne nagrody i dobra opinia z lat ubiegłych sprawiały, że do Żarowa przyjechało wielu szachistów nie tylko z Polski, ale także z sąsiednich państw.

 

Przez trzy dni w Żarowie rywalizowali szachiści w ramach III Festiwalu Szachowego Żarów 2015. Atrakcyjne nagrody i dobra opinia z lat ubiegłych sprawiały, że do Żarowa przyjechało wielu szachistów nie tylko z Polski, ale także z sąsiednich państw.

Zawody odbywały się od 17 do 19 lipca. W sobotę po dwóch dniach rozgrywek zakończył się turniej klasyfikacyjny dla juniorów. Zwyciężył w nim Maciej Kurtycz (MKS Rokita Brzeg Dolny) przed Filipem Celebiasem (Akademia Szachowa Gliwice) oraz Jakubem Bartłomowiczem (KSz Jelonka Jelenia Góra). W klasyfikacji do lat 10 wygrał Filip Celebias, do lat 12 Jakub Bartłomowicz, do lat 14 Maciej Kurtycz, do lat 16 Miłosz Walkowski (UKS ZSO Włoszakowice). Z kilku startujących w tym turnieju zawodników żarowskiego klubu szachowego najlepszy wynik osiągnął Wiktor Zaremba zajmując 11 miejsce..

W sobotę rozegrano także turniej szachów błyskawicznych, który zgromadził na starcie aż 5 zawodników z tytułami międzynarodowymi. Zwycięstwo odniósł rosyjski arcymistrz szachowy Mikhail Mozharov wyprzedzając mistrza międzynarodowego Kamila Stachowiaka (KSz Polonia Wrocław) oraz białoruskiego arcymistrza Kirilla Stupaka. Tuż za podium znalazł się arcymistrz Mirosław Grabarczyk (ŻTMS Baszta Żnin). Najlepszą zawodniczka została Zofia Frej (MUKS MDK Śródmieście Wrocław), juniorem Piotr Marko (MUKS MDK Fabryczna Wrocław). Nagrodę dla zawodnika do rankingu 1999 odebrał Radosław Czachor (KS AZS Politechnika Wrocław), natomiast do rankingu 1600 Tomasz Góreczny (UKS RODŁO Opole). Z żarowskich szachistów najlepszy rezultat osiągnęła Jowita Dranka, która była 32.

W sobotnie popołudnie kolejną atrakcją w ramach III Festiwalu Szachowego była symultana szachowa z arcymistrzem szachowym Mirosławem Grabarczykiem. Nie był zbyt łaskawy dla swoich przeciwników i tylko jedna partia zakończyła się remisem, natomiast pozostałych 12 wygrał arcymistrz. Tym jedynym szczęśliwcem został 8-letni (!) Bartłomiej Róg z Chocianowa.

W niedzielę rozegrany został kolejny turniej. Tym razem szachiści rywalizowali w turnieju szachów szybkich. Zwycięstwo odniósł mistrz międzynarodowy Kamil Sachowiak (Polonia Wrocław), który wyprzedził arcymistrzów: Rosjanina Mikhaila Mozharova oraz Białorusina Kirilla Stupaka. Ponownie tuż za podium znalazł się arcymistrz Mirosław Grabarczyk (ŻTMS Baszta Żnin). Najlepszą zawodniczką została Ewelina Buksa (LKS Zarzewie Prudnik), juniorem Krzysztof Kanicki (MUKS MDK Fabryczna Wrocław). Nagrodę dla zawodnika do rankingu 1999 odebrał Krzysztof Mądrawski (ŻKSz Żary), natomiast do rankingu 1600 Miłosz Walkowski (UKS ZSO Włoszakowice). Z zawodników klubu Goniec Żarów ponownie najlepszy rezultat osiągnęła Jowita Dranka, zajmując 28 lokatę.

Organizatorem III Festiwalu Szachowego było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz klub szachowy Goniec Żarów. Organizację Festiwalu wsparli finansowo: Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz Electrolux.

(ram)

{gallery}galerie/00szachy{/gallery}

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *