Świdnicki zalew czekają zmiany

zalew

Pomysłów na zagospodarowanie zalewu Witoszówka jest mnóstwo, gorzej jest z ich realizacją. Świdniczanie od lat apelują o poprawę wyglądu tego miejsca. Są szanse, że mieszkańcy w końcu doczekają się remontu chodników, miejsca do piknikowania i wypoczynku oraz przystani dla żaglówek. Prace budowlane mają się tam rozpocząć w  przyszłym roku.

 

Pomysłów na zagospodarowanie zalewu Witoszówka jest mnóstwo, gorzej jest z ich realizacją. Świdniczanie od lat apelują o poprawę wyglądu tego miejsca. Są szanse, że mieszkańcy w końcu doczekają się remontu chodników, miejsca do piknikowania i wypoczynku oraz przystani dla żaglówek. Prace budowlane mają się tam rozpocząć w  przyszłym roku. 

Idealne miejsce do wypoczynku

Jeden z naszych czytelników zaproponował, żeby na wystającym trawiastym cypelku nad zalewem Witoszówka pojawiły się leżanki, podobne do tych jakie są ustawione na promenadzie przy kościele na os. Młodych. – Z propozycji leżanek albo leżaków na pewno skorzystałoby więcej świdniczan niż obecnie korzysta z promenady –  proponuje pan Wojciech.

Przypomnijmy, że również jeden ze świdnickich radnych wielokrotnie interpelował do władz o zagospodarowanie świdnickiego Zalewu Witoszówka. Krzysztof Grudziński proponował ścieżkę dla biegaczy, korty tenisowe, kajaki i rowery wodne.  – Niech to miejsce w końcu zatętni życiem! – mówił. Sprawą priorytetową dla niego była też naprawa chodników.  – Chodnik przy pomostach jest w bardzo złym stanie technicznym – pisał radny.

Projekt budowy infrastruktury dla rowerów wodnych, kajaków i innego sprzętu pływającego trafił do drugiej edycji budżetu obywatelskiego i zajął drugie miejsce.  Prace miały rozpocząć się w czerwcu, ale pojawiły się przeszkody.

W lipcu do akcji wkroczyła poseł na Sejm RP Teresa Świło, która zaproponowała siłownię zewnętrzną oraz stworzenie miejsca do grillowania.

Jest porozumienie

Inwestycja, która zajęła drugie miejsce w budżecie obywatelskim miała rozpocząć się w czerwcu, ale na przeszkodzie w rozpoczęciu realizacji zadania stały utrudnienia natury prawnej. – Miasto nie jest właścicielem zalewu, dlatego też zorganizowano spotkanie przedstawicieli Regionalnego Zakładu Melioracji i Urządzeń Wodnych, dzierżawcy terenu Polskiego Związku Wędkarskiego oraz inicjatorów zadania SŚKŻ Qbryg. Po miesiącach negocjacji pomiędzy Polskim Związkiem Wędkarskim a stowarzyszeniem QBRYG, strony doszły do porozumienia w kwestii wspólnego korzystania z akwenu oraz terenów położonych nad zalewem Witoszówka – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy i ma nadzieję, że w związku z przedłużającymi się procedurami związanymi z wykonaniem tej inwestycji, niezależnymi od miasta, świdniczanie będą wyrozumiali.

Co się zmieni?

Zalew Witoszówka ma się zmienić nie do poznania. Będzie miejsce do piknikowania, dodatkowe parkingi, rozbudowany plac zabaw, skatepark z toaletą i z pomieszczeniem socjalnym, a także przystań dla żaglówek. – Planujemy wykonanie kompleksowego projektu zagospodarowania tego terenu na cele rekreacyjne z przebudową istniejących ciągów pieszych, ścieżek rowerowych oraz oświetlenia terenu wokół zalewu. Tak więc, tak jak sugeruje Państwa czytelnik, będzie to dobre miejsce do wypoczynku dla świdniczan – jest o tym przekonana rzeczniczka świdnickiego magistratu.

Obecnie opracowywana jest specyfikacja, na podstawie której ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu nad zalewem Witoszówka. Jak zapewnia Mateusz Jadach z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy, prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku. – Zyskamy piękne miejsce w naszym mieście, gdzie miło i aktywnie będziemy mogli spędzić wolny czas – dodaje Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

*Artykuł ukazał się w 36. numerze „Wiadomości Świdnickich” z 2015 r. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *