Świdnica na tapecie

Jakim miastem jest Świdnica, jakim powinna się stać, w jakim kierunku powinna się rozwijać? Na te i wiele innych pytań, poszukamy odpowiedzi 8 i 9 czerwca podczas „Pracowni miast”. Każdy może wziąć udział w warsztatach, debatach i spotkaniach.

 

Jakim miastem jest Świdnica, jakim powinna się stać, w jakim kierunku powinna się rozwijać? Na te i wiele innych pytań, poszukamy odpowiedzi 8 i 9 czerwca podczas „Pracowni miast”. Każdy może wziąć udział w warsztatach, debatach i spotkaniach.

„Pracownia miast” to prowadzona od roku społeczna akcja „Gazety Wyborczej”. W zamyśle to miejsce dialogu i wymiany opinii między samorządowcami, mieszkańcami oraz ekspertami, społecznikami, przedstawicielami rządu, świata biznesu i kultury. Akcja odbyła się już w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu i Wrocławiu. Świdnica jest kolejnym przystankiem. – Podczas warsztatów skupiamy się na wyzwaniach danego miasta, szukamy sposobów ich rozwiązania. Na konferencji dyskutujemy o pomysłach, pokazujemy dobre praktyki, proponujemy działania. Naszą akcję można śledzić na łamach „Gazety Wyborczej” – w ogólnopolskim wydaniu i wydaniach lokalnych, a także w specjalnym serwisie Wyborcza.pl/pracowniamiast – tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia.

W ubiegłym roku akcja objęła sześć miast, z naszych najbliższych sąsiadów był to Wałbrzych. To jak tam się udała spowodowała, że chcieliśmy mieć takie spotkanie u siebie – tłumaczy prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. „Pracownia miast” w Świdnicy będzie koncentrowała się wokół trzech zagadnień: tworzeniu miasta przyjaznego ludziom młodym, ale i zabezpieczenia potrzeb seniorów, dialogu z mieszkańcami i współpracy na linii samorząd – lokalni przedsiębiorcy. – Chcemy odpowiedzieć na pytanie co zrobić, żeby władza spełniała potrzeby ludzi, ale ludzi potrafili wyartykułować, co im jest potrzebne – mówi prezydent.

Areną spotkań będzie Teatr Miejski. Prowadzącymi będą dziennikarze „Gazety Wyborczej”, wśród gości będą między innymi: Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Robert Biedroń, prezydent Słupska, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego czy Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Udział w „Pracowni miast” jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji na www.pracowniamiastswidnica.evenea.pl.

Organizacja przedsięwzięcia będzie kosztowała Świdnicę 80 tys. zł. Zarys świdnickiej „Pracowni miast” przedstawiono w środę 27 maja podczas konferencji prasowej z udziałem prezydent Beaty Moskal-SłaniewskiejMagdaleny Dzwonkowskiej, rzeczniczki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, Ilony Kurowskiej ze stowarzyszenia Kaduceusz oraz Agaty Kopyckiej i Oli Zięby z Młodzieżowej Rady Miasta.

 

Pracownia miast” – Świdnica. Program

 

8 czerwca – warsztaty

Miejsce: Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Długa 33

 

9 czerwca

Miejsce: Teatr Miejski, Rynek 43

9.30–10.00 Rejestracja, poczęstunek

10.00–10.10 Powitanie – Wojciech Pelowski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu

10.10–10.25 „Świdnica z oddali” – Grzegorz Piechota, redaktor „Gazety Wyborczej”

10.25–11.00 „Tak widzę Świdnicę” – rozmowa z Beatą Moskal-Słaniewską, prezydent Świdnicy

11.00–11.15 „Polskie miasta bliżej Monachium niż Władywostoku.” Pracownia miast 2014–15 od Wrocławia do Pałacu Prezydenckiego” (wideo). Wprowadzenie – Iwona Pawluk, koordynator akcji społecznej „Pracownia miast”, „Gazeta Wyborcza”

 

Sesja I: 11.15–13.10

11.15–11.35 Prezentacja wniosków z warsztatów: „Miasto przyjazne młodzieży – czyli jakie?” oraz „Jak miasto powinno poradzić sobie ze starzeniem się mieszkańców?”

11.35–13.00 Dyskusja: „Otwarte miasto. Jak współrządzić i prowadzić dialog z mieszkańcami, by zaangażować ich w życie Świdnicy?”. Wezmą udział: Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy, Marcin Paluszek, Świdnickie Forum Rozwoju, biskup ewangelicko-augsburski Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju, Krystyna Lasek, Uniwersytet Trzeciego Wieku

13.00–13.10 Pytania z sali, dyskusja z gośćmi

13.10–13.40 Lunch

 

Sesja II: 13.40–15.20

13.40–15.10 Dyskusja: „Miasta między gigantami. Jak powinny rozwijać się ośrodki średniej wielkości, by skuteczniekonkurować z metropoliami?”. Wezmą udział: Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, Robert Biedroń, prezydent Słupska, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

15.10–15.20 Pytania z sali, dyskusja z gośćmi

 

Sesja III: 15.20–17.10

15.20–15.30 Prezentacja wniosków z warsztatu „Rynek siłą napędową Świdnicy”

15.30–17.00 Dyskusja: „Samorząd, lokalny biznes, inwestorzy. Jak współpracować, by zapewnić miastu rozwój. Czego od Świdnicy oczekują przedsiębiorcy?”. Wezmą udział: Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Marek Suwalski, wiceprezydent Świdnicy, Edward Szywała, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Michał Zastawny, szef Świdnickiego Stowarzyszenia Kupców, Restauratorów i Przedsiębiorców – „Kaduceusz”, Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej

17.00–17.10 Pytania z sali, dyskusja z gośćmi

17.10–17.20 Podsumowanie i zakończenie konferencji – Wojciech Pelowski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu

(ram)

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *