Startują Dni Świdnicy [PROGRAM]

Już dzisiaj o godz. 18.00 rozpoczyna się wielkie trzydniowe świętowanie. Będzie się działo! Od 19 do 21 czerwca świdniczanie będą się bawić na Dniach Świdnicy przy zespołach Afromental, Golec uOrkiestra i Classic. Wydarzenie będzie połączone ze Świętem Dzika i Karpia Dolnośląskiego organizowanego wraz z Nadleśnictwem Świdnica i Stawami Milickimi. Leśnicy i rybacy przygotowali sporo atrakcji: zagrodę z żywymi zwierzętami, opowieści o rybach, degustację regionalnych potraw i koncert leśnej orkiestry. Świdnicka starówka na jeden dzień zamieni się w prawdziwy las i staw.

 

Już dzisiaj o godz. 18.00 rozpoczyna się wielkie trzydniowe świętowanie. Będzie się działo! Od 19 do 21 czerwca świdniczanie będą się bawić na Dniach Świdnicy przy zespołach Afromental, Golec uOrkiestra i Classic. Wydarzenie będzie połączone ze Świętem Dzika i Karpia Dolnośląskiego organizowanego wraz z Nadleśnictwem Świdnica i Stawami Milickimi. Leśnicy i rybacy przygotowali sporo atrakcji: zagrodę z żywymi zwierzętami, opowieści o rybach, degustację regionalnych potraw i koncert leśnej orkiestry. Świdnicka starówka na jeden dzień zamieni się w prawdziwy las i staw.

Koncerty i fajerwerki

Tegoroczne Dni Świdnicy odbędą się w dwóch lokalizacjach. Koncertową część święta miasta, tak jak roku temu, zaplanowano na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Śląskiej. Przez trzy dni świdniczanie będą bawić się przy dźwiękach znanych zespołów. Dzisiaj, 19 czerwca gwiazdą wieczoru będzie zespół Afromental. To siedmiu pełnych energii, zdolnych mężczyzn. Każdy z nich jest wyrazistą i nietuzinkową postacią. Muzyka, którą tworzą jest tak różnorodna jak oni. Stylistycznie to mieszanka głównie rocka, hip-hopu i rapcore’u.

Jutro, 20 czerwca zagra Golec uOrkiestra, zespół założony przez dwóch braci bliźniaków, którzy łączą tradycyjne, folkowe brzmienia łuku Karpat z wieloma nowoczesnymi gatunkami. W ruch pójdą trąbki, puzony, skrzypce i góralski śpiew. A przy utworach „Ściernisko” czy „Pędzą konie” z pewnością niejednej osobie nogi się porwą do tańca. Po koncercie na wytrwałych czeka pokaz sztucznych ogni.

Trzeciego dnia, na zakończenie dla fanów disco polo zagra zespół Classic. – Ale stawiamy też na promocję lokalnych muzyków i wokalistów, dzięki czemu w programie mamy przewidziany występ m.in. Pauliny Lendy i zespołu Kruki oraz grupy Ditroit, wystąpi młodzież ze Studia Artystycznego „Katharsis” i podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury – zaznacza Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury i serdecznie zaprasza mieszkańców Świdnicy i okolic na święto miasta w dniach 19-21 czerwca. – Zachęcam do zaplanowania sobie wolnego czasu w weekend i spędzenia go na Dniach Świdnicy – dodaje.

Dzika Świdnica z karpiem

Jutro 20 czerwca – oprócz koncertów na OSiRze – będzie także huczna impreza w Rynku. Od godziny 12.00 do 18.00 w ramach obchodów Dni Świdnicy zaplanowano Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego. – To konkursy, gry i zabawy dla całych rodzin – informowała podczas konferencji dla mediów Bożena Kuźma ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. Leśnicy i rybacy przygotowali sporo atrakcji, głównie dla najmłodszych.  – Mamy m.in. zagrodę z żywymi zwierzętami, inscenizację lasu, degustacje, gry i zabawy dla dzieci – wymienia Anna Rudnicka.

Nadleśnictwo Świdnica zaprosiło do współpracy 18 jednostek – Nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. – Chcemy pokazać walory terenu Dolnego Śląska poprzez piękno przyrody, którą leśnicy gospodarują. W ramach edukacji leśnej przewidujemy konkursy, gry i możliwość wymiany swoich doświadczeń z każdym uczestnikiem naszego spotkania – mówi Jan Dzięcielski, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica.

Dla smakoszy w programie przygotowano mnóstwo dobrego jedzenia, oczywiście wszystko z darów lasu. – Będziemy serwować smaki lasu poprzez darmową degustację bigosu myśliwskiego, grochówki czy chleba ze smalcem z dzika – wymienia nadleśniczy. Tradycyjnie rozdawane będą też drzewka. Przygrywać do tego będzie zespół sygnalistów „Muflonowe rogi”. Nie zabraknie zagrody z żywymi dzikami, sokołami i sowami. Najmłodsi będą mogli podziwiać też pasiekę z pszczołami. – Wszystko odbywać się będzie w ramach 70-lecia administracji leśnej na Dolnym Śląsku. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego regionu do wspólnego spędzenia czasu – zaprasza nadleśniczy Jan Dzięcielski.

Dziką Świdnicę doprawią świeże i wędzone ryby, które będzie można tego dnia kupić w Rynku. Pojawią się też Fish Food Tracki, czyli samochody przystosowane do przygotowywania i sprzedawania jedzenia. W Świdnicy będą serwować świeże ryby z nieodległych stawów milickich pod kilkoma postaciami. Nie zabraknie prawdziwych fish burgerów czy pierogów z karpiem. W programie także pokazy kulinarne, pomysły na grillowanego karpia i prezentacje ryb słodkowodnych.

Tegoroczne Dni Świdnicy kolejny rok z rzędu są biletowane. Zarówno w piątek, sobotę, jak i w niedzielę bilet wstępu na koncerty na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie kosztował 2 złote. Natomiast wszystkie wydarzenia w świdnickim Rynku będą bezpłatne.

Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz

PROGRAM DNI ŚWIDNICY 2015

19 czerwca (piątek) OSiR, ul. Śląska, wstęp: 2 złote
18.00 – wręczenie nagród w konkursach
18.30 – Paulina Lenda i Kruki
19.30 – Ditroit
20.45 – oficjalne otwarcie Dni Świdnicy
21.00 – Afromental

20 czerwca (sobota)

świdnicki Rynek, wstęp wolny

12.00–18.00 Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego – w programie m.in. zagroda ze zwierzętami, inscenizacja żywego lasu, degustacja bigosu myśliwskiego, grochówki i zupy rybnej, konkursy i zabawy, Świdnicka Orkiestra Dęta, koncert leśnej orkiestry na rogach, pokazy kowalstwa, ryb, kulinarne i inne

16.00 – Wernisaż prac Lidii Bojnowskiej, Galeria Fotografii, Rynek 44, wstęp wolny

OSiR, ul. Śląska, wstęp: 2 złote
Scena Główna, koncerty

18.00 – Studio Piosenki „La Chanson” z Młodzieżowego Domu Kultury
19.30 – Redlin
21.00 – Golec uOrkiestra
22.10 – pokaz sztucznych ogni

21 czerwca (niedziela) OSiR, ul. Śląska, wstęp: 2 złote

14.00 – 19.00 – Miasteczko Szkoły Klaunów (wstęp wolny)

15.00 – Mażoretki z Młodzieżowego Domu Kultury
15.15 – Break Dance
15.30 – Studio Artystyczne „Katharsis” pod kierownictwem Tomka Sochackiego
17.00 – Classic
18.00 – uroczyste zakończenie Dni Świdnicy

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dni Świdnicy zorganizowane zostaną na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wejście przez bramę główną od ul. Śląskiej, ze względów bezpieczeństwa organizatorzy proszą o niezabieranie ze sobą napojów w szklanych butelkach i alkoholu – ochrona nie pozwoli na wejście z nimi na teren wydarzeń. Możliwe jest wniesienie napojów niealkoholowych w plastikowych butelkach o pojemności do 0,5 l,

W pierwszej części obiektu będzie do dyspozycji strefa rozrywkowa – będzie można tam znaleźć dobrą zabawę dla dzieci i dorosłych. Kilka metrów dalej ulokowano II strefę to strefa cateringowa.

III strefa to strefa koncertowa –  kupon upoważniający do wejścia na teren koncertów   2 zł za dzień. Dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny pod opieką osoby pełnoletniej. Obowiązuje Karta Dużej Rodziny – za okazaniem karty dzieci wstęp bezpłatny.  Kupon to bransoletka przyklejana wokół nadgarstka.  Prosimy jej nie zdejmować, bo wejścia i wyjścia w strefie koncertowej nie są limitowane.

Wstęp do strefy rozrywkowej i cateringowej jest bezpłatny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *