Śpiewali nad Bystrzycą

Po raz IX miłośnicy kultury ludowej spotkali się w Burkatowie na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych. W przepięknej scenerii i otaczającej zieleni świetlicy i boiska na scenie zaprezentowało się  11 zespołów folklorystycznych, w tym aż 6 spoza terenu gminy Świdnica.

Przeglad_Burkatow

Tegoroczny festiwal otworzył występ gospodarzy Teatrzyku Ludowego „Pogwarki” z Bukatowa.

Od dziewięciu lat zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu i prezentacja pieśni ludowych. Posiadający blisko dziesięcioletnią tradycję Przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru i przygotowania strojów, a uczestników niezmiennie jednoczy zainteresowanie kulturą ludową, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania. Wszystko to sprzyja umacnianiu wielopokoleniowych więzi. Gmina Świdnica od lat promuje kilkanaście zespołów folklorystycznych, których talent muzyczny znają również mieszkańcy Europy Zachodniej – podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.

Wśród rodzimych zespołów, sławiących i promujących gminę Świdnica w kraju i za granicą:
Pogwarki z Burkatowa, „Kądziołeczka” z Lutomi, „Stokrotki” z Lutomi, Ludowo Estradowy Zespół „Mokrzeszów”, ZPiT „Bystrzyca”, wystąpiły: Zespół „Rozmaryn” z Rogowa Sobóckiego, „Żarowianie”  z Żarowa, „Czerwona Róża” i „Dobromierzanie” z Dobromierza, „Listek Koniczyny” z Mietkowa oraz „Lipowanie” z Lipy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom za prezentacje i do zobaczenia za rok, na X jubileuszowym śpiewaniu nad Bystrzycą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *