Są wyniki badania wody w Bystrzycy

Substancja, która regularnie wpływa do rzeki Bystrzycy dostaje się do niej nielegalnie. Potwierdziło to badanie laboratoryjne. Niestety, wciąż nie wiadomo skąd płynie źródło zanieczyszczenia.

Substancja, która regularnie wpływa do rzeki Bystrzycy dostaje się do niej nielegalnie. Potwierdziło to badanie laboratoryjne. Niestety, wciąż nie wiadomo skąd płynie źródło zanieczyszczenia.

 

Podejrzewana o to firma została oczyszczona z podejrzeń.

Spotkanie z jej przedstawicielami odbyło się w terenie w piątek, 2 października. Ustalono, że zanieczyszczenia wpływające do rzeki nie są ściekami technologicznymi z tejże firmy, ponieważ firma ta nie używa wody w procesie technologicznym – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Pobrana próbka wody potwierdziła, że substancja wpływająca do rzeki zawiera dużą zawartość miedzi i innych metali, co potwierdza przemysłowy charakter ścieków.

Na podstawie wyników badań i oceny wizualno-organoleptycznej próbki wody z wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. Kliczkowskiej, zlokalizowanego na wysokości budynków przy ul. Nadbrzeżnej 65/67, wnioskuję, że barwa oraz chemiczny zapach wody sugerują, że może ona pochodzić z malarni lub lakierni. Stężenie, zawiesina i przewodność wskazuje na to, że nie jest to woda opadowa, ale ścieki przemysłowe lub komunalne. Wskazuje to też duża zawartość miedzi i obecność innych metali. Wysokość stężeń parametrów przekracza wartości dopuszczalne określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie warunków jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub od ziemi (…) w związku z czym w świetle prawa nie powinny się tam znaleźć – informuje Violetta Orłowska, kierownik laboratorium Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Według rzecznik UM zagrożenia dla życia w wodach nie ma.

Kolektor odprowadza wodę z ulic: Kliczkowska, Inżynierska, Kopernika, a ostatnia jego nitka sięga spichlerzy na granicy miasta. Na tej trasie zlokalizowanych jest kilkanaście zakładów produkcyjnych. Pracownicy UM, starostwa powiatowego i policji ustalać będą źródło zanieczyszczeń – dodaje rzecznik.

Marlena Mech

 

Przypominamy, że usuwane będą komentarze, które naruszają regulamin portalu. Jeżeli ktoś z Państwa dysponuje informacjami mogącymi pomóc służbom w stwierdzeniu skąd wypływa zawiesina lub konkretnymi dowodami w tej sprawie prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *