Rutkowski utrudniał śledztwo?

Rutkowski

RutkowskiProkuratura w Katowicach bierze pod lupę Krzysztofa Rutkowskiego. Jak ustalono, prokuratorzy wyłączają materiały ze sprawy porwania sześciomiesięcznej Magdy do osobnego śledztwa, aby zbadać, czy prywatny detektyw nie utrudniał śledztwa. Chodzi między innymi o wprowadzanie w błąd funkcjonariuszy.

Katowice.Prokuratura w Katowicach bierze pod lupę Krzysztofa Rutkowskiego. Jak ustalono, prokuratorzy wyłączają materiały ze sprawy porwania sześciomiesięcznej Magdy do osobnego śledztwa, aby zbadać, czy prywatny detektyw nie utrudniał śledztwa. Chodzi między innymi o wprowadzanie w błąd funkcjonariuszy.- Materiały dotyczące udziału Krzysztofa Rutkowskiego w poszukiwaniach półrocznej Magdy zostaną wyłączone ze śledztwa dotyczącego jej śmierci i przekazane do zbadania innej prokuraturze – powiedziała rzeczniczka katowickiej prokuratury okręgowej Marta Zawada-Dybek.Rutkowski

– Chodzi o ustalenie, czy podejmowane przez Rutkowskiego działania były zgodne z przepisami prawa i przede wszystkim z ustawą o usługach detektywistycznych, jak również, czy nie wyczerpał on znamion innych przestępstw opisanych w Kodeksie karnym – powiedziała.- Nasza ocena zachowania pana Rutkowskiego pozwoliła na wyłączenie tych materiałów do odrębnego postępowania – podkreśliła.Prokuratorzy zdecydowali się wyłączyć materiały po informacjach od funkcjonariuszy, którzy podejrzewają, że ktoś z policji współpracował z Rutkowskim podczas śledztwa i przekazywał mu informacje. Sprawa będzie prowadzona w prokuraturze w Gliwicach, aby uniknąć zarzutów o brak bezstronności – powiedziała Iwona Palka, szefowa śląskich śledczych.

Jeśli prokuratorzy zbiorą materiał dowodowy, który będzie świadczył o winie Rutkowskiego, to za utrudnianie śledztwa grozi mu od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. MSW analizuje udział biura Rutkowskiego w poszukiwaniach Madzi.Pytana o sprawę rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że resort analizuje sprawę, ale jedynie w zakresie biura, którego udziałowcem jest Rutkowski. Woźniak przypomniała również, że Rutkowski nie ma licencji detektywa. – Została ona mu cofnięta 1 czerwca 2009 roku. Ponieważ nie ma takiej licencji, nie może sam wykonywać czynności określonych w ustawie dotyczącej usług detektywistycznych – a więc m.in. uzyskiwać od osób informacji, zbierać ich i przetwarzać – zaznaczyła Woźniak.Półroczna Magda zaginęła 24 stycznia. Początkowo jej matka utrzymywała, że dziewczynka została porwana. W sprawę zaangażował się Krzysztof Rutkowski. To on w miniony czwartek nagrał swoją rozmowę z kobietą, podczas której wyznała mu ona, że dziecko zginęło w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W piątek wieczorem – już policjantom – kobieta pokazała rzeczywiste miejsce ukrycia zwłok Madzi. Wstępne wyniki sekcji zwłok półrocznej dziewczynki z Sosnowca nie dały podstaw do podważenia wersji matki dziecka.

interia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *