Rodzinne potyczki z ortografią (FOTO)

Pewnego wczesnowiosennego marcowego dnia ponadtrzyipółmetrowe niby-gady niby-płazy podobne do ogromnej szczeżui wygrzewały się na superłożu”. Tak brzmiało w tym roku pierwsze zdanie rodzinnego dyktandaSzkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy już po raz jedenasty gościła w swoich murach rodzinne drużyny, które chciały stawić czoła ortograficznym trudnościom.

Inicjatorką Rodzinnych Potyczek z Ortografią, które miały miejsce 29.03.2017r. jest Pani Dyrektor Małgorzata Pielach. Celem konkursu jest propagowanie poprawnych nawyków ortograficznych, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. W zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu włączyli się wszyscy nauczyciele SP 105.

Ten niecodzienny konkurs honorowym patronatem objęli: Rzecznik Praw Dziecka – Pan Marek Michalak i Prezydent Miasta Świdnica – Pani Beata Moskal-Słaniewska. W tym roku zaproszenie przyjął również: Dyrektor Wydziału Edukacji –  Pan Tadeusz Niedzielski, który uczestnikom potyczek kibicuje od początku.

Do rywalizacji w XI Rodzinnych Potyczkach z Ortografią o miano najlepszych stawiło się 123 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych: z SP 1 – 26 drużyn, z SP 4 – 14 drużyn, z SP 105 – 25 drużyn, z SP 315 – 2 drużyny,
z SP 6 – 17 drużyn, z SP 8 – 14 drużyny, z NKSP Caritas – 2 drużyny, z SP
z Witoszowa Dolnego – 17 drużyn, z SP z Lutomi -1 drużyna, z SP
z Grodziszcza – 4 drużyny i z SP z Pszenna -1 drużyna.

Taką drużynę tworzyli: dziecko i jego opiekun, np. mama, tata, babcia, ciocia. Dzieci pisały dyktando w dwóch kategoriach: kategoria „młodsi” to uczniowie klasy I-III i w kategorii „starsi” – uczniowie klas IV-VI. Uczniowie pisali dyktando pod czujnym okiem swoich opiekunów, którzy podpowiadali
i kontrolowali swoich podopiecznych. Później to  rodzice i opiekunowie musieli się zmierzyć z tekstem naszpikowanym pułapkami ortograficznymi. Wszyscy dzielnie stawili czoła niełatwemu zadaniu i świetnie się bawili.

Kiedy organizatorzy sprawdzali tekst dyktand,  mali uczestnicy zostali zaproszeni do kawiarenki na poczęstunek, do sali gry KUGEL, gdzie mogli pobawić się w małych konstruktorów, do sali gier logicznych, gdzie mogli stawić czoła trudnym łamigłówkom i grom matematycznym lub na salę gimnastyczną, gdzie na uczestników czekały występy judoków, akrobatów i mażoretek oraz gry i zabawy sportowe.

Po sprawdzeniu prac nastał moment przez wszystkich bardzo oczekiwany – ogłoszenie wyników. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania i konkursowe gadżety, a najlepsi – puchary, gry edukacyjne. Tegoroczne nagrody  ufundowała  Gmina Miasto Świdnica i  Szkoła Podstawowa nr 105. Najlepsi otrzymali również upominki od Pani Prezydent.

Nagrody i dyplomy wręczyli Dyrektor Wydziału Edukacji  – Pan Tadeusz Niedzielski i  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 105 – Pani Małgorzata Pielach.

Po sprawdzeniu przez organizatorów prac, najlepszymi okazali się:

W kategorii „młodsi”:

I miejsce zajęli: Milena Halicka i p. Beata Halicka SP 1

II miejsce ex aequo zajęli: Joanna Bartosiewicz i p. Dominika
Bartosiewicz SP 105; Marta Czwojda i p. Kazimierz Zapart SP 105

Wyróżnienie otrzymali:

Stanisław Przybylski i p. Paulina Przybylska SP 1

Dawid Leńczyk i p. Monika Leńczyk SP 1

W kategorii „starsi”:

I miejsce zajęli: Aleksandra Wolano i p. Anna Wolano SP 8

II miejsce zajęli: Milena Adamczewska i p. Natalia Adamczewska SP
Witoszów Dolny

III miejsce zajęli: Nadia Bielecka i p. Mariusz Bielecki SP Grodziszcze

Wyróżnienie otrzymali:

Hanna Bera i p. Barbara Bera SP 6

Michał Szymaszkiewicz i p. Krzysztof Szymaszkiewicz SP 1

Hanna Mytych i p. Izabela Mytych SP Pszenno

Miłosz Kwiatek i p. Fryderyk Kwiatek SP 105

Przed konkursem chętni uczestnicy odpowiadali na kartach konkursowych na pytanie gramatyczno-ortograficzne. Wśród poprawnych kart odpowiedzi zostały rozlosowane drobne upominki.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM POTYCZEK DZIĘKUJEMY, NAGRODZONYM GRATULUJEMY I ZAPRASZAMY ZA ROK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *