Przyjdź, tańcz, protestuj!

taniec 17

taniec 17W tym roku już po raz drugi Świdnica dołączy do miast, które wyrażą swój sprzeciw przeciwko przemocy wobec kobiet. Akcja „Nazywam się Miliard” odbędzie się 14 lutego w walentynki, podczas której świdniczanki i nie tylko zatańczą, aby wyrazić swój protest wobec przemocy, której ofiarami są kobiety na całym świecie.

W tym roku już po raz drugi Świdnica dołączy do miast, które wyrażą swój sprzeciw przeciwko przemocy wobec kobiet. Akcja „Nazywam się Miliard” odbędzie się 14 lutego w walentynki, podczas której świdniczanki i nie tylko zatańczą, aby wyrazić swój protest wobec przemocy, której ofiarami są kobiety na całym świecie.

taniec 17

Akcja One Billion Rising, a w Polsce znana pod hasłem „Nazywam się Miliard” została zapoczątkowana w 2011 roku przez działaczkę feministyczną Eve Ensler.

14 lutego 2015 r. w ponad 200 krajach i 60 miastach w Polsce kobiety, dziewczęta, a także mężczyźni i chłopcy wezmą udział w akcji przeciw przemocy. Formą wyrazu protestu w wydarzeniu jest taniec. Właśnie w ten sposób na całym świecie, specjalnie w walentynki, będzie można zademonstrować swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów przemocy, a także wyrazić solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które tej przemocy doświadczyły. Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. Trudniej o dane odnośnie przemocy psychicznej i ekonomicznej oraz przemocy wobec dzieci i wśród dzieci, ponieważ rzadko jest ona zgłaszana.

Świdnica zatańczyła przeciwko przemocy po raz pierwszy w 2014 roku. W pierwszej edycji wzięło udział kilkadziesiąt osób. – W tegorocznej edycji mamy zamiar pobić rekord. Chcemy zaprosić do udziału jak najwięcej osób. Zatańczyć może każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Do protestu mogą oczywiście przyłączyć się również panowie – mówi świdniczanka Ewelina Leszko z DwieSzpilki.pl, współkoordynatorka akcji.

W tym roku podobnie jak w ubiegłym, w przygotowanie wydarzenia zaangażowała się polonistka z I LO w Świdnicy Alina Szeptycka, która współpracuje z Feminoteką oraz Ewelina Leszko z regionalnego portalu dla kobiet DwieSzpilki.pl, a także Katarzyna Twaróg i Małgorzata Szyszka, nauczycielki z I LO.

Co więcej, dołączyła również pracownia taneczna z MDK „Bartek” z instruktorką tańca Renatą Łukaszewicz-Szczepanik. Dla wszystkich chętnych, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu odbędą się warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się układu tanecznego. Szczegóły wkrótce.

opr. (BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *