Poważne zmiany w Urząd Skarbowym w Świdnicy

naczelnik

naczelnikWiele nowości już wkrótce wejdzie w życie Urzędu Skarbowego w Świdnicy. Zmiany narzuca ustawa i dosięgnie wszystkich instytucji tego typu w kraju. Co dokładnie się zmieni i co to oznacza dla podatników?

Wiele nowości już wkrótce wejdzie w życie Urzędu Skarbowego w Świdnicy. Zmiany narzuca ustawa i dosięgnie wszystkich instytucji tego typu w kraju. Co dokładnie się zmieni i co to oznacza dla podatników?

naczelnik

 

 

Zmiany, jakie czekają „skarbówki” przybliżył Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świdnicy, Tomasz Feledyn

 

 

2015 rok dla świdnickiej skarbówki będzie przełomowy. Mamy nie tylko nowego naczelnika, ale już od połowy marca funkcjonować zacznie nowa usługa. Urzędy czeka też poważna reorganizacja.

 

Po pierwsze

Dodatkowa usługa, zaczęła obowiązywać już 16 marca. Polega ona na wstępnym wypełnianiu zeznań podatkowych przez urząd skarbowy.

Od 22 lat wypełniamy tzw. PIT-y, rok 2015 będzie pierwszym, w którym administracja podatkowa wprowadzi wstępne dane. Na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) udostępniony zostanie PFR, czyli „Wstępne wypełnione zeznanie podatkowe”. PFR adresowany jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które uzyskały w 2014 r. przychód z tytułu wynagrodzeń i rozliczają się na podstawie PIT-37 – podkreśla Tomasz Feledyn, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świdnicy.

Mając wgląd w swoje zeznanie, mamy możliwość wniesienia ewentualnych zmian, np. w celu skorzystania z ulg podatkowych, dopisania jednego procenta czy przychodów z organów rentowych. Na podstawie autoryzacji, po ich zapisaniu i zatwierdzeniu, odsyłamy dokument do urzędu. Usługa dostępna jest jedynie drogą internetową.

 

Po drugie

Już z pierwszym dniem kwietnia obowiązywać zacznie konsolidacja, czyli połączenie wojewódzkich Izb Skarbowych i urzędów w jedną samodzielnie bilansującą się jednostkę budżetową. W praktyce będziemy mieć jedną izbę i podległych jej 35 urzędów. Te będą mieć jeden budżet, jeden plan finansowy, będzie też jeden dyrektor generalny, a wszystkie jednostki połączy nowoczesny system informatyczny. Konkretnie oznacza to, że na Dolnym Śląsku 34 urzędy, w tym świdnicki, podlegać będzie pod Izbę Skarbową we Wrocławiu. Co za tym idzie – wszyscy pracownicy staną się pracownikami wrocławskiej izby właśnie. W strukturach organizacyjnych urzędu  pozostaną pracownicy komórek podstawowych (egzekucja, kontrola, rachunkowość, obsługa bezpośrednia) i część osób z komórek pomocniczych (konsolidowanych). Osoby te będą podlegać naczelnikowi, który pozostanie wciąż osobą odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie jednostki.

Myślę, że zmiany idą w dobrym kierunku, czas pokaże jak na codzienność wpłyną te nowości, docelowo jednak więcej osób zadba o podatnika, co znacząco wpłynie na poziom obsługi, a dzięki połączeniu mają być bardziej wydajne działania jednostek – ocenia Tomasz Feledyn.

Zniknąć mają z urzędu poszczególne komórki, jak organizacji i logistyki czy rachunkowości budżetowej. Kadry będą mieścić się we Wrocławiu, jednak jak zapewnia naczelnik, nikt pracy nie straci, a jedynie personel konsolidowanych komórek może kontynuować pracę w ramach Izby Skarbowej lub po przekwalifikowaniu zostać w urzędzie.

 

Po trzecie

Dwa pomysły są w fazie przygotowania. Pierwszy z nich dotyczy zapewnienia obsługi i wsparcia podatnika. Ma to nastąpić poprzez Centrum Obsługi i Asystenta podatnika. Ułatwić życie mieszkańcom ma też nowy system informatyczny obsługujący urzędy skarbowe, umożliwiający w każdej chwili i wszędzie, dostęp do naszego „konta” oraz wysyłanie dokumentów i załatwianie spraw drogą elektroniczną.

 

MM, foto: Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *