Potrafią pomagać (FOTO)

 

Czy wiesz, co zrobić w przypadku omdlenia, poparzenia, rany ciętej czy porażenia prądem? Uczniowie ze świdnickich szkół podstawowych wiedzą. Dowiedli tego podczas X Międzyszkolnego Konkursu Pierwszej Pomocy „Umiemy pomagać”. Najlepsza z udzielania pierwszej pomocy okazała się tak jak rok temu drużyna gospodarzy, czyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy.

pierwsza-pomoc-sp315-1

Tegoroczna edycja od lat organizowana przez Szkołę Podstawową nr 315 w Świdnicy odbyła się dzisiaj, 22 listopada w sali gimnastycznej szkoły. – Już po raz 10. spotykamy się na Międzyszkolnym Konkursie Pierwszej Pomocy „Umiemy pomagać”. Ma on swoją tradycję, a w tym roku okrągłą rocznicę. Myślę, że jeszcze przez wiele lat będziemy go organizować. Dzięki niemu udaje się nam zaangażować dzieci w klasach od 1 do 6 w ważne tematy udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie 1-3 przygotowują prace plastyczne. W tym roku najmłodsi zaskoczyli nas swoimi pomysłami, a tematem, jaki mieli do zrealizowania były bezpieczne zachowania na placu zabaw. Mieliśmy nie lada problem, żeby wyłonić zwycięzców – mówiła Alina Jasionowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy.

W konkursie zmagały się ze sobą drużyny z siedmiu świdnickich podstawówek. Musieli się oni zmierzyć z różnymi przypadłościami, m.in. złamaniem, ranami ciętymi, krwawieniem z nosa, omdleniem, utratą oddechu i porażeniem prądem. 

pierwsza-pomoc-sp315-25

Gospodarze górą!

Po zsumowaniu punktów zwycięzcą IX Międzyszkolnego Konkursu Pierwszej Pomocy „Umiemy pomagać” została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 315 im. Jana Pawła II w Świdnicy. Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy.

Zmagania zostały podzielone na części. W ratowniczej udział wzięli uczniowie starszych klas, a część plastyczna była przeznaczona dla uczniów klas 1-3. Mieli oni za zadanie wykonać pracę plastyczną na zadany temat. W tym roku brzmiał on „Bezpieczne zachowania na placu zabaw”. Uczestnicy konkursu świetnie wychwycili w swoich pracach te sytuacje i zostali nagrodzeni.

pierwsza-pomoc-sp315-50

Pierwsze miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym zajęła Julia Lusa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, drugie miejsce zajął Kacper Kusz ze Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy, a trzecie – Hanna Dębek ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy.

Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Waryas ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy, Lena Dziedzic ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy, Sabina Tomzik ze Społecznej Szkoły Podstawowej oraz Gabriela Wąsik ze Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy.

Więcej w poniedziałkowym papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *