Pomaganie jest piękne. „Wiadomości Świdnickie” wspierają akcję „Podziel się”

 

Wspaniałym koncertem przy wypełnionej po brzegi sali zaczęła się tegoroczna edycja akcji „Podziel się”, w której redakcja „Wiadomości Świdnickich” uczestniczy od czterech lat. Mała inicjatywa grupy przyjaciół skrzykniętych przez mieszkającego w Świdnicy artystę kabaretowego Roberta Korólczyka w ciągu tych kilku lat rozrosła się do rozmiarów niespodziewanych przez nikogo z organizatorów. Co roku z kolędą na ustach, dobrym słowem i mnóstwem prezentów odwiedzamy domy osób samotnych, chorych i potrzebujących. Co roku przybywa darczyńców, wolontariuszy i ludzi, którzy chcą się dzielić. Bo to takie proste…

podzielsie_koncert1

Pięć lat dzielenia się

Tak naprawdę inicjatywa „Podziel się” zrodziła się już pięć lat temu dzięki współpracy Roberta Korólczyka z młodzieżowym portalem naszaswidnica.pl. Młodzi ludzie robili wywiad z artystą, członkiem Kabaretu Młodych Panów, i tak poznali się on i Mariusz Kalista, prezesa Stowarzyszenia ProMotor, organizatora wielu ciekawych inicjatyw w naszym mieście. Ich wspólna potrzeba pomagania zaowocowały już w 2012 roku. Członkowie Kabaretu Młodych Panów postanowili podzielić się swoim czasem z Mają Tyczyno, dla której razem z ProMotorem zorganizowali koncert charytatywny. – Wciąż to pamiętam, jakby to było dzisiaj. Koncert organizowaliśmy w auli I Liceum Ogólnokształcącego, a zainteresowanie było tak wielkie, że musieliśmy donosić krzesła, mimo że była to największa sala koncertowa w Świdnicy – opowiada Mariusz Kalista.

Od pospolitego ruszenia do fundacji

Niemal dokładnie pięć lat później, 23 listopada tego roku, w tej samej, odremontowanej po niefortunnym zawaleniu się dachu sali, ten sam Kabaret Młodych Panów zainaugurował nową odsłonę akcji „Podziel się”, której ziarno zostało zasiane właśnie wtedy. Już w 2013 roku Robert i przyjaciele zorganizowali się i poszerzyli działania o zbiórkę darów dla osób samotnych i bezdomnych, a także – co czyni ich inicjatywę wyjątkową – wspólne wizyty z kolędą w domach obdarowywanych ludzi. – Tym, co wyróżnia tę akcję wśród wielu podobnych, jest właśnie fakt, że nie ogranicza się tylko do przygotowywania paczek, ale daje tym wszystkim ludziom obecność drugiego człowieka – mówi Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. – To najlepszy prezent!

– Początkowo działaliśmy trochę jak takie pospolite ruszenie. Po prostu, jak zawsze powtarzają Robert i Mariusz, grupą przyjaciół. Ta grupa, jak i cała akcja rozrastała się jednak w tempie, które przechodziło nasze najśmielsze wyobrażenia – opowiada Anita Odachowska, która w początkach akcji była redaktor naczelną „WŚ”. – Po dwóch latach zaczęliśmy już myśleć, że trzeba się sformalizować, utworzyć stowarzyszenie albo fundację.

Okazało się, że wiele działań charytatywnych prowadzi także Kabaret Młodych Panów, w którym działa Robert Korólczyk. W sposób naturalny wyszła więc w którejś z rozmów „młodych panów” idea powołania fundacji, która by spinała działania prowadzone w Świdnicy i w Rybniku, gdzie jest siedziba kabaretu. I tak powstała Fundacja „Piątka”, w której ramach jest od tego roku prowadzona akcja „Podziel się”. Co więcej, taka sama akcja jest prowadzona także w Rybniku. – To, co dobre w Świdnicy, chcemy przenosić do Rybnika i odwrotnie – to, co sprawdziło się w Rybniku, chcielibyśmy realizować w Świdnicy. Można powiedzieć, że są to teraz takie miasta partnerskie w pomaganiu – mówi Robert Korólczyk.

Inauguracja była jednocześnie podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy wsparli akcję do tej pory i zaproszeniem dla tych, którzy jej nie znali, aby dołączyli do coraz liczniejszej grupy przyjaciół. Oprócz Kabaretu Młodych Panów, który wystąpił charytatywnie (dochód z biletów w całości został przekazany na konto fundacji), z przepięknym minirecitalem wystąpiła także utalentowana, obdarzona niezwykłym głosem świdnicka wokalistka Natalia Widuto.

Dzielenie się jest proste

Właśnie to udowadniają od pięciu lat organizatorzy akcji „Podziel się”. – Naprawdę nie trzeba mieć pieniędzy, żeby pomagać – przekonuje Anita Odachowska, dziś wiceprezes Fundacji „Piątka”. – Niekiedy wystarczy odrobina czasu, który możemy poświęcić drugiej osobie, kiedy jest na przykład samotna.

Może właśnie dlatego ta akcja jest taka wyjątkowa. Chcesz pomagać? Nie musisz mieć pieniędzy. Wystarczą chęci, a sposób się znajdzie. – Kiedy odwiedzamy co roku domy osób samotnych, oni nawet nie patrzą na to, co im przywieźliśmy, choć naprawdę, dzięki naszym sponsorom i darczyńcom, spełniamy naprawdę wszystkie ich marzenia – mówi Robert Korólczyk. – Dla nich najważniejsze jest to, że ktoś o nich pomyślał, że ich odwiedził. Czasem są to ostatnie odwiedziny kogokolwiek poza opiekunką społeczną w ich domach, ale o tym wolimy nie myśleć. My niesiemy przede wszystkim uśmiech.

Pomagać śmiechem

Terapię śmiechem wymyślił wiele lat temu Patch Adams, założyciel Fundacji Dr Clown. Ta idea niesie się po całym świecie i przybiera różne oblicza. Pomaganie na wesoło to wyróżnik Stowarzyszenia ProMotor, które wspierając wspomnianą wcześniej niepełnosprawną świdniczankę Maję Tyczyno pokazało, jak wiele dobrego można zrobić oferując ludziom solidną dawkę śmiechu. – Podobno śmiech jest zaraźliwy. Pomaganie też – mówi Mariusz Kalista. – W Świdnicy udowadniamy, że wzbudzając w ludziach pozytywne uczucia możemy więcej. Dlatego na koncerty dla Mai zapraszamy właśnie kabarety. To jest coś za coś. Nie tylko wyciągamy rękę, ale też dajemy coś w zamian.

Świdnickie święto dziękczynienia

W ramach akcji „Podziel się” co roku zostaje objętych pomocą 20 osób samotnych i dziesięć rodzin wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Oznacza to, że dotychczas kolędnicy, na czele z góralem Robertem Korólczykiem i Mikołajem, w którego rolę co roku wciela się Rafał Klemczak, odwiedzili łącznie blisko 100 osób potrzebujących pomocy, ale przede wszystkim czyjejś obecności. Trafiają do nich nie tylko paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami, ale też – dzięki wielkiej hojności sponsorów – niezbędny sprzęt AGD, ubrania, obuwie i wiele innych. Dla osób samotnych lokalni restauratorzy co roku gotują wieczerzę wigilijną – jest karp i barszcz, chleb, pierogi, ryba po grecku, a także ciasta pieczone przez rodziców uczniów ze szkół miasta i gminy Świdnica, które także włączyły się do akcji.

Inicjatywa grupy przyjaciół ze Świdnicy to także pomoc podopiecznym Schroniska im. św. Brata Alberta, dla których co roku organizowana jest wigilia, sponsorowana przez „Podziel się” oraz występ specjalnie przygotowywany na tę okazję.

Dzielcie się!

Tegoroczna edycja akcji „Podziel się” właśnie trwa. 18 grudnia kolędnicy z prezentami odwiedzą 20 osób samotnych i 14 rodziców samotnie wychowujących dzieci. A 23 grudnia tradycyjnie ufundują wigilię dla bezdomnych. Aby mieli z czym do nich wszystkich pójść, potrzebne są Wasze wielkie serca. Oto mały kalendarz najbliższych wydarzeń:

– 1-7 grudnia – zbiórka żywności długoterminowej i środków czystości, dary można składać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy,

– 23 listopada – 13 grudnia – zbiórka darów rzeczowych dla osób objętych wsparciem, potrzeby publikowane są na bieżąco na profilu akcji na Facebooku: www.facebook.com/podzielsiezinnymi

– zbierane są także koce, pościel i obuwie dla schroniska św. Brata Alberta,

– jeśli ktoś chce po prostu wpłacić pieniądze i w ten sposób wesprzeć akcję, podajemy nr konta:

Fundacja Piątka

  1. 3 Maja 12

44-200 Rybnik

Subkonto „Podziel się”

mBank: 77 1140 2004 0000 3502 7654 8157

– w ramach akcji „Podziel się” działa grupa młodzieżowego wolontariatu – jeśli chcecie dołączyć, prosimy o kontakt przez FB

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *