Polonia-Stal goni lidera, przełamanie Karoliny

To był wyjątkowo udany tydzień dla naszych czwartoligowych drużyn, a dla Polonii-Stali Świdnica w szczególności. Wszyscy zapunktowali, a biało-zieloni wygrali aż dwa spotkania i umocnili się w czołówce tabeli grupy wschodniej. Wyprzedza ich tylko Foto Higiena Gać. Ekipa z liczącej niespełna pół tysiąca mieszkańców wsi obok Oławy, jako jedyna w lidze ma na koncie komplet punktów.

polonia_karolina (4)
Polonia-Stal Świdnica – Piast Nowa Ruda 3:0 (3:0)
Bramki: 1:0 G. Borowy 10′, 2:0 Ł. Kot 15′, 3:0 Myrta 40′
Polonia-Stal: B. Kot – Kozaczenko (74′ M. Mazanka), Salamon, Klemiński, Ł. Kot, Sowa (64′ P. Mazanka), Szuba (60′ Filipczak), Jagieła (69′ Mordasiewicz), Łuszkiewicz (80′ Smutek), Borowy, Myrta (79′ Gładysz)

Karolina Jaworzyna – Bystrzyca Kąty Wrocławskie 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Sz. Borowy 7′, 2:0 Ptak (karny) 75′
Karolina: Wajdzik – D. Tymcik, Salamon, Krawczyk,. J. Rosiak, Roszak (60′ Rogowski),  M., Rosiak (46′ Tatuśko), Ptak, Sz. Borowy, Schmidt (82′ Adamowicz), Mróz (60′ Ignatowicz)

Orzeł Sadowice – Victoria Świebodzice 0:3 (0:1)
Bramki: 0:1 Bałut 19′, 0:2 Sadowski 75′, 0:3 Sadowski 90′
Victoria: Bielak – Szyszka, Jędrasiewicz, Niemczyk, Zyl, Borgoń (88′ Dobrowolski), Błasżyński, Traczykowski, Sadowski, Bałut, Michnicki (73′ Burszta)

Orzeł Ząbkowice – Polonia-Stal Świdnica 0:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Łuszkiewicz 45′, 0:2 Kozaczenko 52′
Polonia-Stal: B. Kot – Kozaczenko, Salamon, Klemiński, Ł. Kot, Sowa, Szuba (68′ Filipczak), Łuszkiewicz, Jagieła, (85′ Smutek), G. Borowy (82′ Gładysz), Myrta (72′ Myrta)

Stal Chocianów – AKS Strzegom 1:1 (0:1)
Bramki: 0:1 M. Wasilewski (karny) 7′, 1:1 Otocki 67′
AKS: Kretkowski – Durajczyk, Dominiak, Sudoł, Sabat, Krupnik, Sobczak (70′ Domaradzki), Uszczyk, Alwin (74′ Szerszeń), M. Wasilewski (63′ Kloc), A. Wasilewski (80′ D. Krzyżanowski)

W środę, 7 września świdniczanie zagrali zaległy mecz z Piastem Nowa Ruda. Spotkanie pierwotnie miało się odbyć w sobotę, cztery dni wcześniej, ale Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy zaleciła zmianę terminu. Były obawy o bezpieczeństwo – kibole obu drużyn nie darzą się sympatią. W środę na stadionie przy Śląskiej było na szczęście spokojnie. Fani z gości nie przyjechali. Mecz nie miał długiej historii, a podopieczni Tomasza Oleksego bardzo szybko pozbawili goście złudzeń na wywiezienie ze Świdnicy korzystnego rezultatu. Po dwóch stałych fragmentach – dośrodkowaniach z rzutu rożnego i wolnego – do siatki trafiali Grzegorz Borowy i Łukasz Kot. Zaledwie po kwadransie było 2:0 dla Polonii-Stali. Skuteczny blitzkrieg nieco rozleniwił biało-zielonych, ale jeszcze przed przerwą zadali trzeci cios. Na listę strzelców wpisał się Robert Myrta.
Po zmianie stron wciąż przeważali gospodarze, ale wynik nie uległ zmianie. Piast w zasadzie tylko raz zagroził bramce Polonii-Stali. W 61. minucie po składnej akcji skuteczną interwencją popisał się Bartłomiej Kot. Szkoleniowiec Polonii-Stali w drugiej części przeprowadził aż pięć zmian. Między innymi na placu pojawił się Maciej Mazanka, dla którego był to debiut w zespole seniorów.
W sobotę, w Ząbkowicach o punkty było dużo trudniej, bo i Orzeł wyżej zawiesił poprzeczkę. Skończyło się jednak podobnie – pewnym zwycięstwem. Bohaterem świdnickiej ekipy był Andrij Kozaczenko. Tuż przed przerwą asystował przy trafieniu Oskara Łuszkiewicza, a siedem minut po zmianie stron strzałem w długi róg zaskoczył golkipera Orła. Oba gole dla biało-zielonych padły w okresie przewagi Orła. To wyraźnie zdeprymowało rywali.
Na piątą lokatę awansowała Victoria Świebodzice, która bez większych kłopotów wygrała na wyjeździe 3:0  z zamykającym tabelę Orłem Sadowice. – W pierwszej połowie powinniśmy strzelić nie jedną, a co najmniej dwie-trzy bramki. Przez to w drugiej połowie było trochę nerwowo. Sytuację uspokoiła druga bramka w 75. minucie – mówił po spotkaniu trener Maciej Jaworski.
Serię trzech porażek przełamała Karolina Jaworzyna. Wygrana 2:0 ze spadkowiczem z IV ligi Bystrzycą Kąty Wrocławskie. Raz, że gospodarze nie byli w tym dniu w optymalnej formie, dwa, że goście okazali się naprawdę groźni. – Na pewno pod względem organizacji gry nie był to nasz najlepszy mecz, ale bardzo cieszymy się z tego zwycięstwa, bo już bardzo dawno nie zdarzyło nam się przegrać trzech meczów z rzędu. Jesteśmy dobrej myśli przed kolejnymi meczami – mówi trener Tomasz Idziak. Mecz dobrze ułożył się dla Karoliny, bo już w siódmej minucie po indywidualnej akcji wynik otworzył Szymon Borowy. Drugi gol to zasługa Mateusza Ptaka. Najpierw wywalczył „jedenastkę”, a potem sam zamienił ją na gola.
W grupie zachodniej AKS Strzegom przywiózł punkt z boiska Stali Chocianów. Goście mogli czuć niedosyt, bo prowadzili przez większą część spotkania.  Świetne zawody rozegrał bramkarz Stali, Paweł Czarnecki, który bronił w nieprawdopodobnych sytuacjach. Niewiele brakowało, a niewykorzystane okazje zemściłyby się na AKS-ie w ostatnich sekundach, ale Stali też zabrakło zimnej krwi w doskonałej okazji.

IV liga, grupa wschodnia
5. kolejka (10-11.09): Karolina Jaworzyna – Bystrzyca Kąty Wrocławskie 2:0 (1:0), Orzeł Sadowice – Victoria Świebodzice 0:3 (0:1), Orzeł Ząbkowice – Polonia-Stal Świdnica 0:2 (0:1), Sokół Wielka Lipa – Sokół Marcinkowice 2:1 (0:0), MKP Wołów – Wiwa Goszcz 1:1 (1:1), Piast Nowa Ruda – GKS Kobierzyce 1:1 (0:1), Pogoń Oleśnica – Foto Higiena Gać 0:3 (0:1), Unia Bardo Śl. – Bielawianka 1:1 (0:1). Mecz zaległy: Polonia-Stal – Piast 3:0 (3:0)

16. Orzeł Sadowice (b)                5    0    0-0-5    1:20
Następna kolejka (17-18.09): Wiwa – Karolina (sb. 16.00), Victoria – Wołów (sb. 17.00), Polonia-Stal – Sokół (nd. 11.00), Foto Higiena – Piast, Kobierzyce – Orzeł Z., Bielawianka – Sokół, Unia – Orzeł S., Bystrzyca – Pogoń

IV liga, grupa zachodnia
5. kolejka (10-11.09): Stal Chocianów – AKS Strzegom 1:1 (0:1), Nysa Zgorzelec – Lotnik Jeżów Sudecki 4:0 (1:0), Orla Wąsosz – Zamet Przemków 8:0 (3:0), Włókniarz Mirsk – Granica Bogatynia 5:0 (1:0), Apis Jędrzychowice – Chrobry II Głogów 2:0 (0:0), Piast Wykroty – Zagłębie II Lubin 1:6, Orkan Szczedrzykowice – Karkonosze Jelenia Góra 1:0 (1:0), Sparta Grębocice – GKS Warta Bolesławiecka 2:1 (0:1)
1. Orkan Szczedrzykowice        5    15    5-0-0    18:2
2. Zagłębie II Lubin (s)         5    13    4-1-0    19:4
3. Stal Chocianów (b)            5    11    3-2-0    8:3
4. Apis Jędrzychowice (b)    5    10    3-1-1    12:5
5. Orla Wąsosz (b)                 5    10    3-1-1    12:2
6. AKS Strzegom               5    10    3-1-1    14:9
7. Włókniarz Mirsk               5    8    2-2-1    7:2
8. Sparta Grębocice (b)         5    7    2-1-2    11:17