Policja apeluje #ZOSTAŃWDOMU

W tym trudnym dla wszystkich czasie niemal każdy z nas ma w sobie chęć niesienia pomocy. I teraz jest do tego najlepsza okazja by móc się wykazać. Dotyczy to szczególnie osób objętych kwarantanną.

#ZOSTAŃWDOMU

Zostając w domu, zachowasz się bardzo odpowiedzialnie. W ten sposób pomożesz sobie i innym. Bądź zawsze w wyznaczonym miejscu i pokaż policjantom, którzy przyjechali sprawdzić czy nie opuściłeś miejsca izolacji, że można na ciebie liczyć. – Wspólnie możemy pokonać zagrożenie – apelują świdniccy funkcjonariusze.

W tym trudnym czasie, kiedy cały kraj zmaga się z epidemią koronawirusa, świdniccy policjanci ponownie apelują o pozostanie w domu. – Bądźmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i innych. Pomóżmy sobie nawzajem, nie bagatelizujmy problemu. Jeśli z różnych względów osoby zostały poddane kwarantannie, to muszą jej bezwzględnie przestrzegać.  Ilość takich osób zmienia się z każdego dnia – relacjonują policjanci. – Tylko dziś na terenie powiatu świdnickiego jest 610 osób objętych kwarantanną, a na terenie samej Świdnicy 176 osób objętych kwarantanną. To oznacza ogrom pracy dla policjantów, którzy każdego dnia, o różnych porach docierają do miejsca pobytu każdej osoby, a następnie dzwonią do niej prosząc o podejście do okna i pokazanie się. W rozmowie z nimi funkcjonariusze pytają również o stan zdrowia i czy potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Wszystko odbywa się z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno dla osób objętych kwarantanną, jak i odwiedzających ich policjantów.

Przypominamy, że informacja o osobie niestosującej się do postanowień decyzji o kwarantannie przekazywana jest służbom sanitarnym, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. złotych. Ponadto wobec takiej osoby policjanci prowadzić będą czynności wyjaśniające w kierunku art. 116 kodeksu wykroczeń zagrożonego karą grzywny. Jeśli natomiast sytuacja dotyczy osoby, u której potwierdzono zakażenie, wówczas będzie ona odpowiadała już o czyn z art. 161 kodeksu karnego, za popełnienie którego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Od 1 kwietnia osoby objęte  obowiązkową kwarantanną domową mają dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy. Obowiązek ten wprowadziła go podpisana przez Prezydenta specustawa. Jej pełna nazwa to ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *