Poczta historyczna, czyli zamiast listów – pamiątki i wspomnienia

Po odnowionej budce nietelefonicznej, która czyta poezję, przyszła pora na drugą instalację. Animatorzy z Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl tym razem tchnęli nowe życie w starą skrzynkę pocztową, która już 14 stycznia zawiśnie w centrum Żarowa i na stałe będzie służyć lokalnej historii. Zamiast listów, można do niej wrzucać informacje i pamiątki.

poczta-historyczna

zdjęcie ilustracyjne autorstwa: Doroty Sip-Malczewskiej i Piotra Malczewskiego

Szukając pomysłu na pozyskanie wiedzy historycznej oraz zwykłych wspomnień od mieszkańców Gminy Żarów, postanowiliśmy odnowić starą skrzynkę pocztową i wyznaczyć jej nowy cel – tłumaczy Tomasz Nycz z Inicjatywy B.

Jak czytamy na stronach internetowych organizatorów, jedyna w Polsce skrzynka historyczna, już z dużej odległości samym wyglądem zdradzi swoje przeznaczenie. – Skrzynka jest brązowa. Kolorem nawiązujemy do identyfikacji wizualnej znaków (nie tylko drogowych) informujących nas o istniejących w pobliżu skansenach, miejscach historycznych, szlakach widokowych, zamkach, zabytkach. To tylko analogia, ale potrzebna – wyjaśnia Maciej Wabik ze Stowarzyszenia Labiryntarium.pl

Pomysłodawcy instalacji zadbali nie tylko o nowy design skrzynki, ale także o jej wyjątkowy interaktywny charakter. Na instalacji znajdują się specjalne kody, która za pomocą smartphonów możemy zeskanować i uzyskać bardziej szczegółowe informacje, które opublikowane są na witrynach fundacji i stowarzyszenia. Takie informacje możemy także udostępnić na portalach społecznościowych z odpowiednim hasztagiem.

Poprzez organizację projektu: „58-130 Poczta historyczna”, chcemy nie tylko zaciekawić mieszkańców Żarowa nowym elementem w przestrzeni miasta. Spróbujemy zachęcić ich już w dniu premiery, aby jeszcze raz przeglądnęli rodzinne albumy, sprawdzili swój strych, przypomnieli sobie „stary żarów” w poszukiwaniu ciekawostek, a może sensacji? – wyjaśniają organizatorzy.

Listy, mapy, zdjęcia, rachunki, wspomnienia – to wszystko może pomóc w zwiększeniu świadomość nie tylko pasjonatów lokalnej historii, ale także wspólnoty gminy na temat miejsca, w którym żyją. Pozyskane materiały będą odpowiednio przeanalizowane, opracowane i wystawione na „regale pamięci”, który już niebawem fundacja i stowarzyszenie udostępnią mieszkańcom Gminy Żarów.

Fundacja inicjatywa B, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Agencja Reklamowa Geospace zapraszają na premierę instalacji, która odbędzie się w sobotę, 14 stycznia przy ul. Armii Krajowej 40, gdzie o godz. 11.00 rozdadzą ulotki oraz udzielą szerszych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *