Pierwsza transza dodatku solidarnościowego już jutro
Jutro i pojutrze ZUS przeleje na konta prawie 2 tys. Dolnoślązaków pierwsze dodatki solidarnościowe. Wnioski o wypłatę można składać zaledwie od niedzieli a już do ZUS wpłynęło ich prawie 30 tys. Wrocławianie wysłali 909 wniosków, Wałbrzyszanie 600 a Legniczanie 411. Do tych osób pieniądze popłyną w czwartek i w piątek.
– Oczywiście pod warunkiem, że ich wnioski zostały wypełnione poprawnie – zastrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Zakładamy, że wielu błędów nie będzie gdyż wniosek można składać wyłącznie elektronicznie i system weryfikuje go przed wysłaniem, ale nadal zdarzają się błędnie wpisane numery kont bankowych, na które mają być przelane pieniądze – dodaje.
Wniosek o dodatek solidarnościowy i instrukcja wypełnienia są dostępne na portalu PUE ZUS. O wypłatę mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.
Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres, co najmniej 60 dni w 2020 roku.
– Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek, więc jeśli ktoś złoży wniosek w czerwcu dostanie wypłatę trzy razy, ale jeśli wniosek wpłynie do nas w sierpniu to będą to jednorazowe pieniądze – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.
Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składki zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia br. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Na stronie internetowej ZUS jest dostępna instrukcja wypełnienia wniosku oraz zestaw podstawowych pytań i odpowiedzi związanych z dodatkiem.