Patriotyczne śpiewanie w gimnazjum

Cytując słowa Papieża Piusa XII, iż muzyka jest uniwersalnym językiem, który mówi bezpośrednio z serca do serca, poza murami i poza granicami narodów, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek przekazała śpiewniki patriotyczne do wszystkich gminnych placówek oświatowych.  Ich symboliczne przekazanie odbyło się podczas akademii z okazji 3 Maja w Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym. Bóg, Honor, Ojczyzna – niech ta dewiza będzie wyznacznikiem Waszej tożsamości –napisała w dedykacji wójt gminy Świdnica.

 

 Z tej okazji na ręce dyrektora, ale także uczestników Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Pieśń Ojczysta”, Maria Jaworska, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty wraz z prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Świdnica Marianem Kowalikiem wręczyła śpiewniki pt. „Mała Księga Patrioty”.  Pierwszą szkołą patriotyzmu jest rodzina, a kolejną szkoła. Dlatego tak ważne  jest pielęgnowanie i  rozwój kultury oraz  tradycji wśród młodego pokolenia. Patrząc na Wasz występ jestem przekonana, że nie tylko słowem, ale i śpiewem, zachęcacie młode pokolenia do poszanowania naszej narodowej tożsamości. Jesteśmy z Was dumni – mówiła Maria Jaworska.

Przekazane śpiewniki zawierają zbiór najpiękniejszych pieśni, które śpiewali nasi przodkowie w chwilach narodowych triumfów, ale i tych smutnych. Publikacja zawiera także płyty CD wraz z liniami melodycznymi.

Uroczysty apel przygotowali uczniowie klasy II a, we współpracy z chórem szkolnym Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym pod kierunkiem nauczycieli- Lidii Bakalarczyk i Doroty Grzeszczuk.

To kolejna akcja rozwijania poczucia odpowiedzialności oraz szacunku dla symboli narodowych, współuczestnictwa w pielęgnowaniu patriotyzmu, budowania więzi międzypokoleniowych. W ubiegłym roku 29 sołectw odpowiedziało na apel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i przystąpiło do szycia flag narodowych. Z 644 mb tkaniny powstało 1000 biało-czerwonych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *