Pan Samochodzik po raz 102…

samochodzikNiezapomniane, pełne akcji, zwrotów sytuacji oraz wynikające z tego przygody bohaterów książek Zbigniewa Nienackiego znane są większości czytelników. Cykl z powodzeniem jest kontynuowany także w czasach współczesnych.

Niezapomniane, pełne akcji, zwrotów sytuacji oraz wynikające z tego przygody bohaterów książek Zbigniewa Nienackiego znane są większości czytelników. Cykl z powodzeniem jest kontynuowany także w czasach współczesnych.

 

samochodzik„Pan Samochodzik i… Biblia Lutra” autorstwa Jakuba Czarnika to już 102. numer w serii. Podobnie jak wszystkie wcześniejsze książki, także i ta jest pełną przygód opowieścią, która za pośrednictwem wartkiej, fikcyjnej akcji wplata czytelnika w dzieje niezwykłego świdnickiego zabytku – Kościoła Pokoju. Autor przy pisaniu posiłkował się wiadomościami z książek, Internetu, a także własnymi doświadczeniami oraz obserwacjami.

 

Osią akcji powieści jest wymyślona historia daru pieniężnego przekazanego przez kanclerza Królestwa Szwecji Axela Oxenstiernę Christianowi Czepce w czasie przeprowadzanej przez świdniczanina kolekty. Dar miał posłużyć parafianom do odbudowy Kościoła Pokoju w razie, gdyby coś złego stało się z ich domem modlitw. Pieniądze, by nie spożytkowano ich na bieżące potrzeby za wiedzą Rady Parafialnej trzymano w ukryciu. Po śmierci Christiana przeszły one w ręce brata – Daniela. Poeta ukrył je w jednej z empor, a na swoim nagrobku wyrył napis, który po jego śmierci miał doprowadzić Radę Parafialną do skarbu. Opisana na pierwszych kartach książki kradzież Biblii Lutra jest jedynie pretekstem, który rozpoczyna współczesne, poszukiwania szwedzkiego daru pieniężnego przywiezionego przez Christiana Czepkę ze Szwecji w połowie 1655 roku.

 

Ta napisana niezwykle barwnym językiem powieść z pewnością przeniesie czytelnika do chwil, gdy z wypiekami na twarzach śledzone były kolejne przygody Pana Samochodzika i jego kompanów. Książka „Pan Samochodzik i… Biblia Lutra” ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej „Warmia” s.c. z siedzibą w Olsztynie. Jest dostępna w księgarniach, a także Kościele Pokoju w Świdnicy.

 

Zapraszamy do lektury.

B. Pytel, T. Śnieżek

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *