Pakiet onkologiczny w praktyce

kubiaczyk

kubiaczykBardzo krytycznie oceniany przez lekarzy, ale budzący nadzieję na szybkie leczenie i powrót do zdrowia u pacjentów z chorobami nowotworowymi. Jak po ponad miesiącu oceniany jest pakiet onkologiczny? Czy okaże się on utopią czy może pozwoli uzdrowić system opieki zdrowotnej?

Bardzo krytycznie oceniany przez lekarzy, ale budzący nadzieję na szybkie leczenie i powrót do zdrowia u pacjentów z chorobami nowotworowymi. Jak po ponad miesiącu oceniany jest pakiet onkologiczny? Czy okaże się on utopią czy może pozwoli uzdrowić system opieki zdrowotnej?

kubiaczyk

 

Na czym to polega?

Pakiet onkologiczny – flagowy projekt ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, docelowo ma przywrócić rządowi wiarygodność oraz zaufanie do służby zdrowia. Zakłada on, że osoba z podejrzeniem nowotworu zostanie poddana indywidualnemu leczeniu a nastąpić to ma w terminie nie dłuższym niż 9 tygodni! Świdnicki szpital „Latawiec” podobnie jak wiele przychodni z powiatu świdnickiego, od 1 stycznia 2015 r. przystąpił do wcielania w życie nowatorskiego rozwiązania. Jak wygląda to w praktyce?

Pacjent posiadający kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego lub po przyznaniu jej przez powołane konsylium, kierowany jest na dalsze badania i leczenie. Pacjentów posiadających kartę mamy w tej chwili siedmiu – przybliża Zbigniew Kubiaczyk, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu „Latawiec”.

 

Pakiet od zaplecza

Choć system jest wdrażany, nie można powiedzieć, że idzie gładko i nie rodzi żadnych problemów.

Jest wokół niego wiele znaków zapytania. Choćby to jak zmieścić się w terminie wyznaczonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na wiele pytań nie znamy jeszcze odpowiedzi – wskazuje słaby punkt programu Grzegorz Kloc, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy.

Placówka przy ul. Leśnej choć pacjentów z kartą DiLO przyjmuje, nie wie czy się jej to opłaci.

– Żadnego pacjenta jeszcze nie rozliczyliśmy i nie wiemy, jakie środki NFZ za opiekę nad chorym przyzna. Wiele niewiadomych zniknie wraz z biegiem czasu, kiedy bliżej i na własnym doświadczeniu poznamy funkcjonowanie systemu – wyjaśnia Zbigniew Kubiaczyk.

 

Trudne złego/dobrego początki

To są dopiero początki, system jest skomplikowany. Realizujemy go, ale skutki i efekty poznamy dopiero po pierwszym kwartale. Wówczas będzie możliwa ocena tego czy idea sprawdza się w praktyce i nie powoduje niekorzystnych następstw, choćby finansowych. Wtedy też ocenić będzie można, gdzie szwankuje i co należy wyeliminować – przybliża dyrektor ds. lecznictwa.

Karty DiLO pacjentom mogą wydawać także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarze specjaliści. Zachodzi więc uzasadniona obawa, że przez posiadaczy kart, wydłuży się czas oczekiwania na badania przez tych, którzy jej nie mają.

 

Wykaz zakresów świadczeń szpitalnych, w których NFZ umożliwia rozliczanie świadczeń z pakietu onkologicznego:

– chirurgia klatki piersiowej

– chirurgia ogólna

– chirurgia szczękowo-twarzowa

– choroby płuc

– endokrynologia

– gastroenterologia

– hematologia

– neurochirurgia

– okulistyka

– ortopedia i traumatologia narządu ruchu

– otolaryngologia

– położnictwo i ginekologia

– urologia

 

Korzyści, które przyniesie wdrożenie pakietu onkologicznego:

  • – skrócenie kolejek dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu;

  • – uporządkowanie procesu diagnostyki i leczenia pacjenta;

  • – wprowadzenie szybkiej diagnostyki i kompleksowego leczenia;

  • – zmniejszenie śmiertelności pacjentów onkologicznych;

  • – obniżenie kosztów leczenia, dzięki wykryciu choroby we wczesnym stadium.

 

Marlena Mech, foto: Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *