Ostatnia sesja w tym roku. Budżet na kolejny rok przyjęty (FOTO)

Siedemnastoma głosami za przy czterech przeciw i jednym głosie wstrzymującym się Rada Miejska w Świdnicy przyjęła budżet miasta na 2016 rok. Radni podjęli decyzję dzisiaj, 29 grudnia podczas sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

sesja (5)

Za przyjęciem budżetu głosowały koalicyjne kluby: Świdnickie Forum Rozwoju, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Przeciw była Wspólnota Samorządowa oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Uchwała budżetowa na rok 2016 określa dochody budżetu na kwotę 175 milionów 515 tysięcy 567 złotych, a wydatki po autopoprawce planowane są na 189 milionów 199 tysięcy 726 złotych. To oznacza, że deficyt sięgnie aż 13 milionów 684 tysiące 159 złotych. Przychody wyniosą 22 miliony 336 tysięcy 151 złotych, a rozchody 8 milionów 651 tysięcy 992 złote. Miasto postanowiło też zaplanować kredyt w wysokości blisko 22 milionów złotych. Pozytywną opinię dotyczącą wykonania budżetu wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa, a w Komisji Budżetu pięciu członków było za, cztery osoby przeciw i nikt się nie wstrzymał. – Konstruując ten budżet skupiliśmy się na bardzo wielu ważnych przesłankach. Chodziło nam o to, aby miasto się rozwijało i stworzyło dobre warunki dla mieszkańców. Aby było magnesem dla młodych ludzi, by chcieli tutaj być i mieszkać, a nie wyjeżdżać. Żeby tak się stało, to miasto musi realizować różnego rodzaju inwestycje – tłumaczyła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. To właśnie inwestycje budziły największe kontrowersje podczas sesji, ponieważ przeznaczono na nie rekordową sumę 35 milionów złotych. – Zostały one podzielone na kilka grup. To m.in. drogi, infrastruktura drogowo-chodnikowa i inwestycje dofinansowane ze środków unijnych. Ich wartość to w sumie aż 35 milionów złotych. Jest to od lat kwota niespotykana i wyjątkowo wysoka. Uważamy więc, że musimy wykorzystać wszystkie możliwości zarówno unijne jak i możliwość dofinansowania z innych źródeł. Liczne konkursy i środki zewnętrzne pozwolą nam na pokrycie deficytu – zapewniała prezydent i dodała, że taki kształt projektu budżetu gwarantuje nadal stabilność finansów miasta. – Szacowaliśmy wszystko bardzo ostrożnie. Jeśli chodzi o wydatki bieżące, to narzuciliśmy sobie dyscyplinę, aby wydawać pieniądze jak najbardziej rozważnie i rozsądnie.

A co o takich prognozach budżetu sądzą poszczególne kluby? Komentarze przeczytasz w poniedziałkowym papierowym wydaniu Wiadomości Świdnickich.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *