Osocze ozdrowieńca darem życia

Co minutę ktoś potrzebuje krwi. W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze osób po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Lekarze apelują: jesteście pilnie potrzebni, Wasze osocze może uratować komuś życie.

Właśnie dlatego świdniccy policjanci, którzy zmierzyli się z Covid-19, odwiedzają Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Kilku funkcjonariuszy już oddało drogocenny płyn, inni czekają w długiej kolejce. – Pamiętaj! Ty możesz uratować życie osób będących w potrzebie. Jeżeli jesteś w grupie ozdrowieńców, oddaj osocze i uratuj życie innym – apelują mundurowi.

Jeżeli chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś, możesz oddać osocze.  Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19. Osocze możesz oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W sytuacji, kiedy chodzi o ludzkie życie, rolą każdego z nas jest pomagać. Nie zastanawiajmy się ! Nie zwlekajmy! – zachęcają świdniccy policjanci. – Bo przecież Twoje osocze może uratować komuś życie! Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa około 40 minut, a jak  twierdzą specjaliści, jeden dawca jednorazowo może być źródłem leku dla kilku pacjentów.

Dawcą osocza mogą być osoby, które:

  • są po zakażeniu SARS-CoV-2 po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji,
  • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
  • są w pełni zdrowe,
  • są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza),
  • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.

Szczegółowe informacje można uzyskać w najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, np. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ul. Bolesława Chrobrego 31, 58-300 Wałbrzych, tel 74 664 63 19.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *