Niezwykłe odkrycia w kościele w Pastuchowie

Podczas prac remontowo-konserwatorskich w kościele Świętej Barbary w Pastuchowie doszło do odkrycia średniowiecznych malowideł. Świątynia w Pastuchowie, wzniesiona została około 1250 r. Według wstępnych szacunków zdobienia, które odkryto sięgają właśnie epoki średniowiecza.

Po oczyszczeniu malowideł i uzupełnieniu ubytków zostaną poddane gruntownej rekonstrukcji. – Za przekazane informacje oraz dokumentację fotograficzną serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny Brzozowskiej, Konserwatora Dzieł Sztuki oraz Księdza Proboszcza Wiesława Ignatowicza – pisze na swoim profilu Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

Fragment średniowiecznego malowidła odkrytego na sklepieniu prezbiterium. Jest to napis o gotyckim kroju pisma, dzięki czemu możemy domyślać się czasu powstania malowideł na późny gotyk (XV wiek). Ciekawe jaką sentencję zawarli średniowieczni mieszkańcy wsi na sklepieniu swojego kościoła. (źr.: Grzegorz Grzegorzewicz/Facebook)
Wić roślinna zachowana w łuku absydy. (źr.: Grzegorz Grzegorzewicz/Facebook)
Fragment malowidła w sklepieniu absydy z zachowanymi szatami i ręką postaci. Prawdopodobnie jest to większe malowidło obejmujące całe sklepienie absydy. (źr.: Grzegorz Grzegorzewicz/Facebook)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *