Nie wszystko złoto co się świeci (FOTO)

Czy są minerały ceniejsze od złota? Czy na Dolnym Śląsku złoto jest ukryte w dwóch kołach? Jakie tajemnice i skarby skrywa Zamek Książ? Między innymi takie naukowe ciekawostki poznali uczestnicy XIII Festiwalu Nauki, który w tym roku pod hasłem „Nie wszystko złoto co się świeci” zorganizował Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy.

festiwal nauki mechanik 2016 bfg (24)

Na wydarzenie, które odbyło się dzisiaj, 17 marca, tłumnie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, wykładowcy oraz uczniowie świdnickich placówek gimnazjalnych czyli z Gimnazjum nr 1, 2, 3 i 4 oraz z Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, a także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, m.in. I, II i III LO, ZSBE, ZSHT, Zespołu Szkół nr 1, a także z Zespołu Szkół w Żarowie. W wykładach udział wzięła również Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu Nauki dokonał dyrektor szkoły. Ze złotem kojarzą nam się przede wszystkim sztabki złota, poszukiwacze, próby i skarb. Może być złota biżuteria i monety. Hasło tegorocznego festiwalu jest bardzo trafne, szczególnie w naszym regionie, gdzie złoto jest bardzo poszukiwane, a wszystko za sprawą złotego pociągu. Czy są minerały ceniejsze od złota, jak wyglądały kopalnie złota w starożytnym Egipicie – między innymi tymi tematami chcemy zainteresować młodzież. Festiwal Nauki co roku przyciąga wielu pasjonatów i znamienitych wykładowców, jest taką kopalnią pomysłów. Uczestnicy naszej imprezy stają się na chwilę poszukiwaczami skarbów historii, nauki, przyrody i sportu – mówił Krzysztof Anklewicz, dyrektor ZSM w Świdnicy.

Podczas oficjalnego otwarcia głos zabrała prezydent Świdnicy, która stwierdziła, że najważniejsze w tym wszystkim jest złote serce. – Życzę Wam wszystkim, żebyście takie złote serce mieli i abyście wokół siebie tylko takich ludzi spotykali – mówiła Beata Moskal-Słaniewska i pogratulowała trzynastej edycji Festiwalu Nauki.

Po cześci oficjalnej przyszedł czas na wykłady specjalistów i ekspertów z różnorodnych dziedzin. Wykład inauguracyjny na temat „Czy są minerały cenniejsze niż złoto?” wygłosił prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Następnie o kopalniach złota od starożytnego Egiptu do współczesności opowiedział dr inż. Paweł Zagożdżon z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. O skarbach Dolnego Śląska mówiła Magdalena Woch, wiceprezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Zamku Książ, a z wykrywaczem historii zmierzyli się Tadeusz Kandefer i Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych. Leopold Stempowski z obserwatorium PAN w Zamku Książ opowiedział o tajemnicach i skarbach podziemi, a absolwent ZSM Paweł Sawicki opowiedział o kamiennej rzeźbie. Nie zabrakło oczywiście prezentacji i wykładu o Złotym Pociągu, który wygłosił nauczyciel ZSM Krzysztof Pamuła.

Podczas Festiwalu Nauki była też mowa o sporcie. Historię Rajdu Świdnickiego przypomniał Karol Ferenc, rzecznik prasowy Automobilklubu Sudeckiego, a o samochodach rajdowych i motocyklach crossowych opowiedzieli kierowcy rajdowi Michał, Marcin i Maciej Dobrowolscy.

XIII Festiwal Nauki był pełen wrażeń i dobrych emocji. – Mam nadzieję, że po tegorocznej edycji wszyscy będziemy żądni wiedzy, poznawania świata i zdobywania nowych doświadczeń – dodał dyrektor szkoły.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *