Nie dały się łatwo zatopić w Wiśle (FOTO)

Za nami pierwszy dzień rozgrywanego w Świdnicy turnieju I rundy Pucharu Polski kobiet. Zwycięstwa odniosły Energetyk Enea Poznań i Wisła Warszawa. Siatkarki Polonii w starciu z faworyzowaną drużyną ze stolicy sprawiły niespodziankę i „urwały” seta!

Energetyk Enea Poznań – AZS AWF Warszawa 3:0 (28, 10, 22)

Polonia Świdnica – Wisław Warszawa 1:3 (-15, -17, 25, -15)

Polonia: Krusiewicz, Mielczarek, Małodobra, Druciak, Paluszkiewicz, Kołodziejczak, Adamek (libero) oraz Gezella, Śmidowicz, Woźniak, Jewiarz

Wisła Warszawa w poprzednim sezonie batalię o awans do Orlen Ligi przegrała dopiero w barażach z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Także w tym sezonie warszawianki wymieniane są w gronie pretendentek do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. W starciu z Polonią, która zbroi się i marzy o wydostaniu się z II ligi trudno było liczyć na inne rozstrzygnięcie niż wygrana przyjezdnych. I tak też się stało, ale urwanie seta przez podopieczne Mateusza Dąbrowskiego i Magdaleny Sadowskiej to sukces i dobry prognostyk na rozpoczynający się za tydzień sezon ligowy.

Pierwsze dwa sety były do siebie bardzo podobne. Po minięciu bariery dziesięciu punktów warszawianki wrzucały wyższy bieg, odskakiwały na kilka punktów i wygrywały do 15 i 17. Trzecia partia początkowo przebiegała według testowanego wcześniej scenariusza, ale w drugiej części zarysowała się przewaga świdniczanek. Polonistki wykorzystały chwilę słabości rywalek i objęły prowadzenie 19:13. Szkoleniowiec Wisły poprosił o dwie przerwy i mobilizował swoje podopieczne do tego by skończyły mecz w trzech setach. Na plac wróciła była kadrowiczka Karolina Ciaszkiewicz-Lach. Rywalki doszły wynik na 23:23. W końcówce, ku radości kibiców więcej zimnej krwi zachowały jednak polonistki i za trzecim podejściem wykorzystały piłkę setową.

Podrażnione takim obrotem sprawy siatkarki Wisły w kolejnej partii zaczęły z wysokiego „C” i bardzo szybko zdobyły przewagę kilku punktów i ostatecznie wygrały 25:15.

W sobotę świdniczanki zagrają z Energetykiem Poznań, zaś w niedzielę z innym zespołem ze stolicy – AZS AWF Warszawa. Awans do kolejnej rundy Pucharu Polski uzyska najlepszy zespół świdnickiego turnieju.

Pierwszy dzień turnieju sprowadził do Świdnicy wiele siatkarskich znakomitości. W ceremonii otwarcia imprezy wzięli udział między innymi: medalistka olimpijska, była zawodniczka Polonii Halina Aaszkiełowicz,  były znakomity reprezentant Polski, trener Ireneusz Kłos czy wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Paweł Wachowiak. Władze miasta reprezentowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska, jej zastępca Szymon Chojnowski i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski.