(Nie)bezpieczna kąpiel

W powiecie świdnickim mamy do dyspozycji kilka miejsc strzeżonych i płatnych, w których można się kąpać bez obaw. Gdzie w tym sezonie można korzystać z wodnych rozrywek i ile nas to będzie kosztować?

W powiecie świdnickim mamy do dyspozycji kilka miejsc strzeżonych i płatnych, w których można się kąpać bez obaw. Gdzie w tym sezonie można korzystać z wodnych rozrywek i ile nas to będzie kosztować?

 

Do wyboru mamy cztery baseny odkryte.

Właściciele, zarządcy basenów w Świdnicy, Strzegomiu i Świebodzicach zwrócili się z prośbą o zezwolenie na dopuszczenie do kąpieli przedmiotowych basenów. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy na podstawie przeprowadzonych kontroli sanitarnych obiektów i prawidłowych wyników badań próbek wody pobranych z niecek tych basenów zezwolił na ich udostępnienie do kąpieli – mówi Janina Potrzebka, kierownik Sekcji Higieny Komunalnej w Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy.

Basen w Świdnicy czynny jest już od 1 czerwca. Strzegomski działa od połowy czerwca. Z kolei w Świebodzicach otwarcie nastąpiło pod koniec czerwca. Niedawno uruchomiono basen w Dobromierzu.

Na wszystkich tych obiektach, oko na kąpiących mają ratownicy, którzy nie tylko odpowiadają za ich zdrowie i życie, ale też czuwają nad prawidłowym z korzystaniem z basenów.

Po raz kolejny i w tym roku, ratowników niestety zabraknie na kąpielisku w Jaworzynie Śląskiej. Całość wraz z plażą od kilku lat pozostaje zalana. Właściciele nie wystąpili o udostępnienie i pozwolenie na korzystanie z obiektu, w związku z czym sanepid nie podejmował się tutaj badania wody. Kąpiący się w tak zwanej „żwirowni”, robią to na własną odpowiedzialność. To samo tyczy się zbiornika w Dobromierzu, Kalnie, Komorowie, czy rzek, stawów, kamieniołomów i akwenów wodnych, gdzie nikt nie czuwa nad bezpieczeństwem.

Amatorów kąpieli „na dziko” nie brakuje. Należy jednak pamiętać, że łamiąc zakaz kąpieli ryzykujemy grzywną w wysokości do 250 zł, albo karą nagany (dyscyplinujące upomnienie słowne), ale przede wszystkim narażamy swoje życie i zdrowie.

 

 1. Basen kąpielowy Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Świdnica, ul. Śląska 35 (3 niecki + brodzik)

 

Czynny codziennie od 10.00 do 18.00.

Bilet normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, dzieci do lat 7 – wstęp wolny. Bilet rodzinny – 10 zł, bilet dwugodzinny (od 16.00 do 18.00) normalny – 3 zł/ulgowy – 2 zł. Dla dzieci do lat siedmiu oraz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wstęp jest bezpłatny.

 

 1. Basen kąpielowy Ośrodka Sportu i Rekreacji Sp. z o.o., Świebodzice, ul. Rekreacyjna 1 (2 niecki + 2 brodziki)

 

Czynny codziennie od 10.00 do 18.00 (za wyjątkiem brzydkiej pogody).

Bilet ulgowy – 3 zł, normalny – 6 zł. Grupowy (dotyczy min. 15 osób w tym kierownika lub pełnoletniego opiekuna w przypadku grup dziecięcych i młodzieżowych, któremu przysługuje wstęp bezpłatny) ulgowy – 2 zł, normalny – 4 zł. Wstęp dzieci do lat 3 oraz niekąpiących się opiekunów i opiekunów osób niepełnosprawnych – bezpłatny.

 

 1. Basen kąpielowy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, Dobromierz, ul. Podgórna 1 (2 niecki + brodzik)

 

Czynny codziennie od 10.00 do 18.00.

Bilety ulgowy (studenci do lat 26, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem) – 4 zł, normalny – 8 zł. Po godz. 15.00 – 4 zł. Dzieci do lat 3 bezpłatnie. Dzieci z gminy Dobromierz w poniedziałki i czwartki – 0,50 gr, we wtorki i środy – 2 zł, w piątek, sobotę i niedzielę – 4 zł. Bilet dla grup zorganizowanych od poniedziałku do niedzieli – 4 zł.

 

 1. Basen kąpielowy Ośrodka Sportu i Rekreacji, Strzegom, ul. Mickiewicza 2 (1 niecka + brodzik);

 

Czynny codziennie od 9.00 do 20.00, a od 1 września od 10.00 do 18.00.

Bilety ulgowy – 5 zł/od godz. 16.00 – 3 zł, normalny – 10 zł/od godz. 16.00 – 6 zł (sobota, niedziela bez zniżek od 16.00). Dzieci do lat 6, niepełnosprawni wraz z opiekunami – wstęp bezpłatny. Dla uczniów z gminy Strzegom od poniedziałku do czwartku wstęp – 1 zł, w piątek, sobotę i niedzielę – 5 zł. Basen oferuje w każdą środę w godz. od 21.00 do 23.00 nocne pływanie – 10 zł. Grupy zorganizowane ulgowy – 3 zł/normalny – 4 zł.

 

 

Bezpieczeństwo nad wodą. O czym powinieneś pamiętać?

By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek. Liczy się pilna uwaga i przezorność. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior:

 • Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
 • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
 • Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
 • Nie skaczmy „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych.
 • Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
 • Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
 • Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.
 • Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy.
 • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

 

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *