Najdłuższa kładka już otwarta

Zagórze Śląskie ma nową, niespotykaną  atrakcję turystyczną. Brzegi Jeziora Bystrzyckiego połączyła, najdłuższa w Polsce, wisząca kładka o konstrukcji wstęgowej i jedyna wieloprzęsłowa. W uroczystym otwarciu, które miało miejsce w środę, wzięli udział m.in. samorządowcy z powiatu dzierżoniowskiego.

To jedna z trzech części projektu pn.  „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”. Nowa kładka, która  powstała na miejscu dawnego mostu wiszącego, została stworzona według projektu opracowanego przez Zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław”, pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Otwarcie kładki rozpoczęło się  13 sierpnia br. na terenie hotelu Maria Antonina w Zagórzu śląskim,  koncertem Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha, która wykonała utwory znane i przyjemne do słuchania dla szerokiego grona publiczności.

Gości, wśród których nie zabrakło burmistrzów z gmin powiatu dzierżoniowskiego, przywitał gospodarz gminy Walim Adam Hausman. Wójt przedstawił historię powstawania kładki, a prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej zapoznał zebranych z faktami dotyczącymi współfinansowania inwestycji przez Europejski Fundusz  Rozwoju Regionalnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020  w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. Poinformował, że Gmina Walim w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej otrzymała najwięcej środków z Unii Europejskiej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Natomiast Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu Jacek Wasik podkreślił, że dzięki środkom unijnym, tak bardzo  pięknieje Dolny Śląsk. Po koncercie, Adam Hausman oraz Roman Szełemej, dokonali otwarcia kładki. Zamiast przecięcia wstęgi, nastąpiło odpalenie wspaniałego oświetlenia kładki.

Kładka to dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa o rozpiętości przęseł  od 22,00  do  80,00 metrów i całkowitej długości  prawie 126 metrów.   Pomost, o wysokości konstrukcyjnej 0,32 metra  i szerokości podstawowej 2,40 metra, zwiększającej się  do  4,90 metra  w miejscach platform widokowych,  został wykonany z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych. Długość modularna elementu to  2 m, a  kształt dostosowano do szerokości, uwzględniając lokalne poszerzenia kładki. Masa pojedynczych prefabrykatów wynosi od 1,6 do 3,9 tony. Żelbetowe prefabrykaty pomostu ułożone zostały na 4 linach nośnych Kładka osadzona jest na dwóch podporach brzegowych oraz jednej pośredniej. Nie lada atrakcję stanowi  wyposażenie kładki. Ustawiona luneta, pozwoli podziwiać piękne krajobrazy okalające malowniczo położone Jezioro Bystrzyckie oraz wynurzający się z Góry Choina Zamek Grodno.  Ławki,  posadowione w najszerszych miejscach, zachęcą do odpoczynku, nie tylko pięknym widokiem, ale także multimedialnym wyposażeniem, modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED. W ławkach zamontowano urządzenia umożliwiające odtwarzanie efektów dźwiękowych, tj. odgłosy ptaków i szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora. Będziemy je słyszeć po naciśnięciu przycisku. Ciekawe jest także oświetlenie w balustradzie kładki z możliwością zmiany kolorów. Projekt dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020  Nr projektu RPDS.04.04.04-02-0001/18.  Całkowity koszt projektu 13.184989,29 zł. Kwota otrzymanego dofinansowania 7.274.018,40 zł.  Natomiast na realizację zadania „Rozbiórka i budowa kładki dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim”  wydatkowano kwotę prawie 7,2  mln  zł. W najbliższym czasie zostanie zakończone  ostatnie zadanie projektu, czyli budynek Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *