Mała łowczyni autografów

oświata pasjaMa zaledwie dziewięć lat, a już może pochwalić się sporą kolekcją autografów. Ale nie interesują ją celebryci. Tosia Teuerle, uczennica klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy, w swoich zbiorach chce mieć autografy ludzi, których uważa za ważnych, mądrych i na których chociaż w części pragnie się wzorować.

Ma zaledwie dziewięć lat, a już może pochwalić się sporą kolekcją autografów. Ale nie interesują ją celebryci. Tosia Teuerle, uczennica klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy, w swoich zbiorach chce mieć autografy ludzi, których uważa za ważnych, mądrych i na których chociaż w części pragnie się wzorować.

oświata pasja

W jej kolekcji znajdziemy autografy m.in.: Krzysztofa Baranowskiego, podróżnika, kapitana STS Pogoria i STS Fryderyk Chopin, szefa Szkoły Pod Żaglami, Krzysztofa Hołowczyca,­ kierowcy rajdowego, Piotra Pamuły harcmistrza, komendanta Hufca ZHP Świdnica, Janusza Gajosa i Franciszka Pieczka­ – to autografy z dedykacjami na zdjęciach, na których są jako bohaterowie filmu „Czterej pancerni i pies”, zespołu szanty Zejman & Garkumpel­, autografy kierowców rajdowych zdobyte osobiście podczas rajdu: Kajetan Kajetanowicz, Tomasz Kuchar, Tomasz Czopik, Wojciech Chuchała, Łukasz Byśkiewicz i Maciej Wisławski (załoga TVN TURBO), Grzegorz Grzyb, Maciej Oleksowicz i Michał Kuśnierz, gen. dyw. dr Mirosława Rozmus­a Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, generała bryg. w st. spocz. Janusza Brochwicza Lewińskiego, pseudonim Gryf­ żołnierz AK Batalionu „Parasol” (dowódca legendarnej obrony Pałacyku Michla na Woli), Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Służył m. in. w gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości Jerzego VI.

Pasja zaczęła się rok temu, kiedy dziewczynka została zuchem w 23. Świdnickiej Gromadzie Zuchowej „Leśne Duszki”. Jak na prawdziwego zucha przystało, Tosia musiała wykazać się wieloma umiejętnościami i sprawnościami. Postanowiła więc zdobyć sprawność „kolekcjonera”, a jej pomysłem na kolekcję stały się autografy. Ale nie takie zwykłe. Uczennica wybierając osobistości kieruje się swoimi harcersko-wojskowymi zainteresowaniami, korzysta z sugestii rodziców, ale także chce w swojej kolekcji mieć autografy ludzi, których uważa za ważnych i mądrych.

Podpisy znanych osób Tosia pozyskuje zazwyczaj osobiście, głownie w czasie imprez otwartych organizowanych w Świdnicy i okolicach lub za pomocą własnoręcznie wysłanych próśb ­listów i e­maili.

Pozyskując autografy Tosia nie spoczywa na laurach.­ W ramach wdzięczności za autograf własnoręcznie przygotowuje laurki, listy bądź życzenia dla osób, które odpowiedziały na jej prośbę. Co z kolei nie pozostaje bez odzewu. I tak już od dawna trwa życzliwa korespondencja Tosi z kilkoma osobistościami. Na dzień dzisiejszy najmilszym efektem takiej korespondencji jest zdjęcie bombki zrobionej przez Tosię umieszczone na stronie Polskiego Radia w Sydney. Oczywiście uczennica zdobyła sprawność „kolekcjonera”, ale jej przygoda z autografami trwa nadal. Planuje w najbliższym czasie zdobyć autograf japońskiego skoczka narciarskiego Noriaki Kasai.

opr. (BFG), fot. ze strony SP 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *