Lider zatrzymany w Świdnicy!

Na dwudziestu zwycięstwach i trzech remisach zakończyła się kapitalna seria dominatora grupy wschodniej IV ligi – Foto Higieny Gać. Pogromcą piłkarzy spod Oławy okazała się Polonia-Stal Świdnica. Biało-zieloni wygrali 2:1, a trener Tomasz Oleksy „zadedykował” wygraną wszystkim, którzy po czterech porażkach na początku rundy wiosennej postawili na jego zespole „krzyżyk”. – Pozdrowienia dla wszystkich hejterów tej drużyny – skwitował szkoleniowiec.

Karolina Jaworzyna – MKP Wołów 2:3 (1:0)

Bramki: 1:0 Salamon 8′, 2:0 62′ (samobójczy), 2:1 Harwas 67′, 2:2 Harwas 85′, 2:3 Ramiączek +90′

Karolina: Wajdzik – Krawczyk, Salamon, Wilk, Czernicki (46′ Borowy), Schmidt, Mróz, Drąg (14′ Ptak), Piątek (67′ M. Rosiak), Ignatowicz, Bałut

Orzeł Ząbkowice  – Victoria Świebodzice 4:0 (3:0)

Bramki: 1:0 Kowerko 5′, 2:1 Galik 12′. 3:0 Galik 37′ 4:0 Olejarnik +90′

Victoria: Osóbka – Błaszczak, Borgoń (67′ Andrzejewski), Laskowski, Traczykowski, Borowiec, Meges, Słapek, Rojek, Nowowiejski (58′ Grzesiak), Woźniak

Polonia-Stal Świdnica – Foto Higiena Gać 2:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Wejerowski 5′, 1:1 Sowa 43′, 2:1 Jagieła 56′

Polonia-Stal: B. Kot – Kozaczenko, Jędrasiewicz, Klemiński, Kozaczenko, Jagieła, Sowa, Somala, Szczygieł, Szuba, Myrta (57′ Łuszkiewicz)

Grania Bogatynia – AKS Strzegom 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 A. Wasilewski 37′, 1:1 Tyszkowski 53′, 1:2 +90′

AKS: Słowik – Durajczyk, Gołąbek, Krupnik (Skrypak), Serweciński, D. Krzyżanowski (Alwin), J. Krzyżanowski (Szerszeń), Domaradzki, Sobczak, A. Wasilewski, M. Wasilewski

Mecz zaległy

Victoria Świebodzice – Karolina Jaworzyna 0:4 (0:1)

Bramki: 0:1 Ignatowicz (karny) 7′, 0:2 Ignatowicz (karny) 77′, 0:3 Borowy 82′, 0:4 Schmidt 85′

Mecz wicelidera z liderem miał przede wszystkim znaczenie prestiżowe, bo przewaga Foto-Higieny jest tak duża, że praktycznie nic nie może pokrzyżować im planów gry w barażach o awans do III ligi. Porażka w Świdnicy sprawiła jednak, że rywale jeszcze kilka dni będą musieli poczekać z koronacją. Dla świdniczan zwycięstwo ma duże znaczenie psychologiczne. Młodziutka drużyna najpierw wygrzebała się z kryzysu, a od kilku tygodni regularnie punktuje. Wygrana z Foto Higieną była już czwartą z rzędu. – Odpowiedzieliśmy najlepiej jak się dało wszystkim tym, którzy nas skreślili po pierwszych czterech kolejkach. Pozdrowienia dla wszystkich hejterów tej drużyny – komentuje trener Tomasz Oleksy i przyznaje, że miniony czas był trudny dla jego piłkarzy. – Bardzo przeżywali te porażki, tym bardziej, że nie grali w tych meczach źle. Mamy bardzo młody zespół, który jednak udowadnia, że zaangażowaniem i sercem pozostawionym na boisku jest w stanie z każdym wygrać. Z Foto-Higieną też wygraliśmy i to pomimo że pierwsza połowa była najsłabszą w naszym wykonaniu w tej rundzie, a na rozgrzewce przed meczem ze składu wypadł nasz kapitan – Patryk Salamon.

Świdniczanie rozpoczęli bardzo źle, bo już w piątej minucie po błędzie Bartłomieja Kota prowadzenie dla gości zdobył Dominik Wejerowski. W kolejnych minutach golkiper świdniczan odkupił jednak swoje winy i potem co najmniej dwukrotnie ratował zespół z bardzo dużych opresji. Biało-zieloni wyrównali tuż przed przerwą. Bramkę należy zapisać tak na konto strzelca – Wojciecha Sowy, jak i bramkarza rywali Marcina Gąsiorowskiego, który zlekceważył uderzenie i spóźniony z interwencją dał się zaskoczyć kozłującej futbolówce.

Po zmianie stron inicjatywę przejęli poloniści. Bramką „pachniała” niemal każda akcja i szybko, bo już w 57. minucie do siatki trafił  bardzo aktywny Krystian Jagieła. Po strzale z ostrego kąta piłka odbiła się jeszcze od jednego z obrońców i Gąsiorowski był bezradny. W końcówce spotkania inicjatywę przejęli gracze lidera,  ale w sumie niewiele z tego wynikało. Świdniczanie kontrolowali wydarzenia na boisku i ostatecznie zasłużenie zdobyli trzy punkty.

Pechową porażkę zanotowała Karolina Jaworzyna. Podopieczni Tomasza Idziaka aż do 62 minuty prowadzili 2:0 z MKP Wołów, ale  ostatecznie ulegli rywalom 2:3, tracąc dwa gole w ostatnich pięciu minutach. Strata punktów w takich okolicznościach jest bolesna, ale oddać należy, że goście zaprezentowali się bardzo dobrze prowadząc ładną dla oka, ofensywną grę. – Dawno nie widziałem tak dobrze przygotowanej motorycznie drużyny. W składzie mają pięciu prawdziwych gladiatorów, którzy „przewalcowali” moją drużynę. Jestem dla nich pełen podziwu i nie dziwię się, że nie przegrali od dziewięciu kolejek – komplementował rywali trener Tomasz Idziak. – Być może błędem było, że przy stanie 2:0 nie cofnęliśmy się i nie murowaliśmy bramki. Mamy jednak tyle punktów, że możemy sobie pozwolić na „granie w piłkę” – dodawał szkoleniowiec Karoliny.

Victoria wysoko przegrała kolejny mecz i trudno spodziewać się cudownej metamorfozy w ostatnich kolejkach. Chyba właśnie tylko cud może bowiem sprawić, że biało-niebiescy uchronią się przed spadkiem.

W grupie zachodniej AKS Strzegom wygrał 2:1 na boisku Granicy Bogatynia. Oba gole dla gości zdobył niezawodny Adam Wasilewski. Napastnik AKS-u ma na swoim koncie już 26 trafień.  Mecz na boisku outsidera na długo utkwi w pamięci podopiecznych Jarosława Krzyżanowskiego. – Graliśmy na trudnym terenie. Nie tylko ze względu na stan boiska, ale także ze względu na bardzo agresywne zachowanie piłkarzy i kibiców z Bogatyni. Gram już bardzo długo w piłkę i powiem szczerze, że już dawno nie spotkałem się z takim traktowaniem. Zawodnicy Granicy co chwilę prowokowali moją drużynę, grali naprawdę agresywnie. Chwilami to nie była piłka nożna. Reakcje miejscowych kibiców – mówiąc delikatnie – również pozostawiały wiele do życzenia. Końcowy wynik, który powinien być dla nas bardziej okazały, był najlepszą odpowiedzią na to, co działo się w Bogatyni – podsumował trener AKS-u.

Saltex IV liga, grupa wschodnia

25. kolejka (13-14.05): Orzeł Ząbkowice – Victoria Świebodzice 4:0 (3:0), Polonia-Stal Świdnica – Foto-Higiena Gać 2:1 (1:1), Karolina Jaworzyna – MKP Wołów 2:3 (1:0), Pogoń Oleśnica – Orzeł Sadowice 1:2 (1:1), GKS Kobierzyce – Bielawianka 0:3 (0:2), Sokół Wielka Lipa – Wiwa Goszcz 1:2 (0:1), Sokół Marcinkowice – Bystrzyca Kąty Wrocławskie 4:2. Mecz Piast Nowa Ruda – Unia Bardo został przełożony na 17.05. Mecz zaległy: Victoria – Karolina 0:4 (0:1)

7. Karolina Jaworzyna (b)     24        36        11-3-10            40:42
  8. Orzeł Ząbkowice                         24        34        10-4-10            36:33
  9. Bielawianka                                 24        32        8-8-8   42:32
  16. Orzeł Sadowice (b)                      23        14        4-2-17 22:60

Następna kolejka (20-21.05): Bystrzyca – Polonia/Stal (sb. 11.00), Victoria – Sokół W. L. (sb. 15.00), Bielawianka – Karolina (sb. 17.00), Wiwa – Sokół M., Wołów – Pogoń, Orzeł S. – Piast, Foto Higiena – Kobierzyce, Unia – Orzeł Z.

Saltex IV liga, grupa zachodnia

25. kolejka (13-14.05): Granica Bogatynia – AKS Strzegom 1:2 (1:1), Nysa Zgorzelec – Zamet Przemków 4:1 (2:0), Lotnik Jeżów Sudecki – Zagłębie II Lubin 1:3 (1:0), Włókniarz Mirsk – Stal Chocianów 7:1 (3:0), Apis Jędrzychowice – Sparta Grębocice 3:0, Orkan Szczedrzykowice – GKS Warta Bolesławiecka 7:0, Karkonosze Jelenia Góra – Chrobry II Głogów 3:2, Piast Wykroty – Orla Wąsosz 0:2

7. Stal Chocianów (b)                25        36        10-6-9 32:39
  8. Chrobry II Głogów                25        34        11-1-12            54:51
  9. Sparta Grębocice (b)              25        34        10-4-11            45:54
  10. Karkonosze Jelenia Góra (s) 25        33        9-6-10 44:37
  11. Nysa Zgorzelec (b)                    25        26        7-5-13 38:38
  12. GKS Warta Bolesławiecka (b) 25        26        8-2-14 34:51
  13. Piast Wykroty (b)                      25        25        7-4-14 46:71
  14. Zamet Przemków (b)                 25        17        4-5-16 32:83
  15. Lotnik Jeżów Sudecki               25        16        4-4-17 24:70
  16. Granica Bogatynia                     25        16        5-1-19 33:91

Następna kolejka:  (20-21.05): AKS – Piast (sb. 17.00), Zagłębie II – Karkonosze, Chrobry II – Granica, Orla – Apis, Zamet – Lotnik, Stal – Orkan, Warta Bolesławiecka – Nysa, Sparta – Włókniarz