Aktualności, Kultura, Polecamy, Świdnica

„Lato na podwórku” z atrakcjami. Czas na podsumowanie

LATO NA PODWÓRKU – trzecia edycja projektu dobiegła końca.

Wakacje za nami, przyszedł czas podsumowań. Po raz trzeci przez całe lato na świdnickich podwórkach gościliśmy z projektem LATO NA PODWÓRKU.

„Lato na podwórku” to projekt z zakresu animacji kultury i rewitalizacji społecznej, którego zamysłem jest wykorzystanie metod animacyjnych i różnorodnych środków wyrazu artystycznego w procesie zmiany społecznej. Zważywszy na fakt, że wiele dzieci lato spędza na podwórku, postanowiliśmy dotrzeć w miejsca uznawane za trudne społecznie i wykorzystać ten czas na budowanie u dzieci kompetencji społecznych i kulturalnych.W ramach projektu, na wybranych podwórkach w Świdnicy przez całe wakacje odbywały się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne, prowadzone przez doświadczony zespół pedagogów i animatorów kultury. Tegoroczna edycja była organizowana przy współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Polityki Socjalnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W programie podwórkowych spotkań znalazły się zajęcia profilaktyczne, animacyjne, plastyczne, artystyczne, sensoryczne, sportowe. Dzieci uczyły się tańca oraz języka angielskiego. Ale przede wszystkim jest to projekt, w którym świdniczanie razem robią coś dobrego dla dzieci w swoim najbliższym otoczeniu. W tym roku animatorzy i wolontariusze odwiedzili podwórka 24 razy. Z przygotowanych zajęć skorzystało ponad 200 dzieci, w wieku od 2 do kilkunastu lat. Jak zwykle animatorom nie zabrakło kreatywnych pomysłów. Powstawała indiańska wioska, wulkan, który naprawdę wybuchał, były wyścigi w workach, budowanie z kartonów i tradycyjne podwórkowe gry. W tym roku specjalna oferta szkoleń czekała również na naszych animatorów i wolontariuszy.

Co chcemy osiągnąć? Chcemy wykorzystać kontekst podwórka, jako wspólnej przestrzeni, mającej duży potencjał integracyjny, aby pomóc dzieciom w rozwijaniu podstawowych kompetencji społecznych, takich jak umiejętność współpracy, przedsiębiorczość, funkcjonowanie w grupie, zaangażowanie, umiejętność wyrażania siebie, wrażliwość i odpowiedzialność za swoje otoczenie.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami spędzili lato na podwórku – mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom, wolontariuszom i partnerom, to dzięki Wam kultura zagościła w przestrzeni miejskiej – przestrzeni najbliższej, codziennej, podwórkowej. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy samych pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą i sztuką, a pozytywny feedback jaki otrzymaliśmy z wielu stron, motywuje nas do dalszej pracy. Warunkiem, który zadecyduje o skuteczności podjętych działań i zagwarantuje trwałe efekty, jest zapewnienie ciągłości projektu. Należy zadbać o budowanie silnego zaplecza społecznego na możliwie wielu szczeblach. Wierzymy głęboko, że tylko poprzez wspólne działanie i otwieranie się na siebie nawzajem, jest możliwe budowanie społeczności opartej na empatii i więziach międzyludzkich i już teraz zapraszamy do współpracy przy kolejnej, przyszłorocznej edycji.

Zespół animatorów “Lata na podwórku”.

Działanie było dofinansowane jest ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2018 rok. Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.

foto facebook „Lato na podwórku”, Weronika Zięba Połczyńska

5 września 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *