„Lato na podwórku” z atrakcjami. Czas na podsumowanie

LATO NA PODWÓRKU – trzecia edycja projektu dobiegła końca.

Wakacje za nami, przyszedł czas podsumowań. Po raz trzeci przez całe lato na świdnickich podwórkach gościliśmy z projektem LATO NA PODWÓRKU.

„Lato na podwórku” to projekt z zakresu animacji kultury i rewitalizacji społecznej, którego zamysłem jest wykorzystanie metod animacyjnych i różnorodnych środków wyrazu artystycznego w procesie zmiany społecznej. Zważywszy na fakt, że wiele dzieci lato spędza na podwórku, postanowiliśmy dotrzeć w miejsca uznawane za trudne społecznie i wykorzystać ten czas na budowanie u dzieci kompetencji społecznych i kulturalnych.W ramach projektu, na wybranych podwórkach w Świdnicy przez całe wakacje odbywały się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne, prowadzone przez doświadczony zespół pedagogów i animatorów kultury. Tegoroczna edycja była organizowana przy współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Polityki Socjalnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W programie podwórkowych spotkań znalazły się zajęcia profilaktyczne, animacyjne, plastyczne, artystyczne, sensoryczne, sportowe. Dzieci uczyły się tańca oraz języka angielskiego. Ale przede wszystkim jest to projekt, w którym świdniczanie razem robią coś dobrego dla dzieci w swoim najbliższym otoczeniu. W tym roku animatorzy i wolontariusze odwiedzili podwórka 24 razy. Z przygotowanych zajęć skorzystało ponad 200 dzieci, w wieku od 2 do kilkunastu lat. Jak zwykle animatorom nie zabrakło kreatywnych pomysłów. Powstawała indiańska wioska, wulkan, który naprawdę wybuchał, były wyścigi w workach, budowanie z kartonów i tradycyjne podwórkowe gry. W tym roku specjalna oferta szkoleń czekała również na naszych animatorów i wolontariuszy.

Co chcemy osiągnąć? Chcemy wykorzystać kontekst podwórka, jako wspólnej przestrzeni, mającej duży potencjał integracyjny, aby pomóc dzieciom w rozwijaniu podstawowych kompetencji społecznych, takich jak umiejętność współpracy, przedsiębiorczość, funkcjonowanie w grupie, zaangażowanie, umiejętność wyrażania siebie, wrażliwość i odpowiedzialność za swoje otoczenie.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami spędzili lato na podwórku – mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom, wolontariuszom i partnerom, to dzięki Wam kultura zagościła w przestrzeni miejskiej – przestrzeni najbliższej, codziennej, podwórkowej. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy samych pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą i sztuką, a pozytywny feedback jaki otrzymaliśmy z wielu stron, motywuje nas do dalszej pracy. Warunkiem, który zadecyduje o skuteczności podjętych działań i zagwarantuje trwałe efekty, jest zapewnienie ciągłości projektu. Należy zadbać o budowanie silnego zaplecza społecznego na możliwie wielu szczeblach. Wierzymy głęboko, że tylko poprzez wspólne działanie i otwieranie się na siebie nawzajem, jest możliwe budowanie społeczności opartej na empatii i więziach międzyludzkich i już teraz zapraszamy do współpracy przy kolejnej, przyszłorocznej edycji.

Zespół animatorów “Lata na podwórku”.

Działanie było dofinansowane jest ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2018 rok. Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.

foto facebook „Lato na podwórku”, Weronika Zięba Połczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *