Aktualności, Kultura, Polecamy, Świdnica

„Krótko i na temat”

To nazwa projektu, w ramach którego młodzież ze Świdnicy będzie miała okazję poznać zarówno techniczne tajniki powstawania filmów fabularnych, jak i przygotować własne propozycje filmowe, które zostaną następnie omówione w kontekście aktualnych, polskich tendencji w kinie. – Wspólnie obejrzymy najciekawsze polskie filmy krótkometrażowe – to wokół nich poprowadzone będą zajęcia. Krótki metraż z naszego kraju przeżywa obecnie swój rozkwit; polscy twórcy są zapraszani i nagradzani na międzynarodowych festiwalach filmowych – mówią organizatorzy.

W trakcie czterech pierwszych spotkań (marzec-czerwiec), uczestnicy będą poznawać i pracować nad zagadnieniami scenariusza, reżyserii, montażu oraz zdjęć w filmie. Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, na czas wakacji dostaną zadanie przygotowania fabularnego filmu krótkometrażowego (od 5 do 30 minut, korzystając np. z aparatów cyfrowych czy smartfonów), którego temat będzie odwoływał się do nazwy projektu. Po wakacjach spotkamy się na trzech kolejnych zajęciach i omówimy powstałe filmy. W listopadzie gościem specjalnym będzie dr Małgorzata Kozubek, filmoznawczyni i kulturoznawczyni, prowadząca Akademię Polskiego Filmu i Akademię Kina Światowego we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Do udziału w projekcie „Krótko i na temat” zaproszen są uczniowie szkół gimnazjalnych ze Świdnicy i regionu na comiesięczne spotkania. Pierwsze zajęcia startują 9 marca (czwartek) o 17:00 w Galerii Fotografii, Rynek 44. Zgłoszenia (i wszelkie pytania) można nadsyłać do 6 marca na adres abramik@wrocff.com.pl, w tytule maila wpisując „Krótko i na temat”, a w treści wiadomości swoje imię i nazwisko, wiek i nazwę szkoły. W spotkaniach może wziąć udział maksymalnie 30 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Prowadzącym będzie Stanisław Abramik, absolwent Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie kontynuujący studia doktoranckie na UWr. Od wielu lat związany z Wrocławską Fundacją Filmową, z którą współpracował lub współpracuje przy organizacji takich projektów jak: MIASTOmovie: wro, Polish Cinema for Beginners, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” czy Świdnicki Festiwal Filmowy „Spektrum”. Prowadził wykłady dla młodzieży szkolnej w ramach Akademii Filmowej Multikina, obecnie jest jednym z wykładowców Akademii Polskiego Filmu i Akademii Kina Światowego we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium kulturalnego prezydenta miasta Świdnicy – przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Świdnica. Partnerem technicznym cyklu jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

28 lutego 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *