„Krótko i na temat”

To nazwa projektu, w ramach którego młodzież ze Świdnicy będzie miała okazję poznać zarówno techniczne tajniki powstawania filmów fabularnych, jak i przygotować własne propozycje filmowe, które zostaną następnie omówione w kontekście aktualnych, polskich tendencji w kinie. – Wspólnie obejrzymy najciekawsze polskie filmy krótkometrażowe – to wokół nich poprowadzone będą zajęcia. Krótki metraż z naszego kraju przeżywa obecnie swój rozkwit; polscy twórcy są zapraszani i nagradzani na międzynarodowych festiwalach filmowych – mówią organizatorzy.

W trakcie czterech pierwszych spotkań (marzec-czerwiec), uczestnicy będą poznawać i pracować nad zagadnieniami scenariusza, reżyserii, montażu oraz zdjęć w filmie. Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, na czas wakacji dostaną zadanie przygotowania fabularnego filmu krótkometrażowego (od 5 do 30 minut, korzystając np. z aparatów cyfrowych czy smartfonów), którego temat będzie odwoływał się do nazwy projektu. Po wakacjach spotkamy się na trzech kolejnych zajęciach i omówimy powstałe filmy. W listopadzie gościem specjalnym będzie dr Małgorzata Kozubek, filmoznawczyni i kulturoznawczyni, prowadząca Akademię Polskiego Filmu i Akademię Kina Światowego we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Do udziału w projekcie „Krótko i na temat” zaproszen są uczniowie szkół gimnazjalnych ze Świdnicy i regionu na comiesięczne spotkania. Pierwsze zajęcia startują 9 marca (czwartek) o 17:00 w Galerii Fotografii, Rynek 44. Zgłoszenia (i wszelkie pytania) można nadsyłać do 6 marca na adres abramik@wrocff.com.pl, w tytule maila wpisując „Krótko i na temat”, a w treści wiadomości swoje imię i nazwisko, wiek i nazwę szkoły. W spotkaniach może wziąć udział maksymalnie 30 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Prowadzącym będzie Stanisław Abramik, absolwent Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie kontynuujący studia doktoranckie na UWr. Od wielu lat związany z Wrocławską Fundacją Filmową, z którą współpracował lub współpracuje przy organizacji takich projektów jak: MIASTOmovie: wro, Polish Cinema for Beginners, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” czy Świdnicki Festiwal Filmowy „Spektrum”. Prowadził wykłady dla młodzieży szkolnej w ramach Akademii Filmowej Multikina, obecnie jest jednym z wykładowców Akademii Polskiego Filmu i Akademii Kina Światowego we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium kulturalnego prezydenta miasta Świdnicy – przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Świdnica. Partnerem technicznym cyklu jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *