I RST Półmaraton Świdnicki z Kenijczykami, Lewandowskim i Fajdkiem

7

Aż 1200 uczestników, w tym zawodnicy z Kenii, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy czy Węgier stanie na starcie I RST Półmaratonu Świdnickiego. Dzisiaj podczas konferencji prasowej w Wieży Ratuszowej w Świdnicy poinformowano o szczegółach olbrzymiego przedsięwzięcia sportowego i logistycznego. Wielkie bieganie w i wokół Świdnicy już w sobotę 7 listopada.

Aż 1200 uczestników, w tym zawodnicy z Kenii, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy czy Węgier stanie na starcie I RST Półmaratonu Świdnickiego. Dzisiaj podczas konferencji prasowej w Wieży Ratuszowej w Świdnicy poinformowano o szczegółach olbrzymiego przedsięwzięcia sportowego i logistycznego. Wielkie bieganie w i wokół Świdnicy już w sobotę 7 listopada.

 

Wszystko wskazuje na to, że świdnicki półmaraton ma szansę na stałe wejść do kalendarza najważniejszych imprez biegowych w Polsce. Zainteresowanie pierwszą edycją przeszło oczekiwanie organizatorów: Fundacji „Wroactiv”, miasta i gminy Świdnica, Powiatu Świdnickiego oraz sponsora tytularnego – firmy RST.

Wstępnie szacowaliśmy, że liczba uczestników nie przekroczy tysiąca. Jednak dość szybko okazało się, że będzie ich więcej, więc zwiększyliśmy limit. Jesteśmy przygotowani na 1200 biegaczy – mówiła Danuta Pilarz-Małkiewicz, prezes Fundacji „Wroactiv”. – Nie chcemy bić rekordów. Chcemy, żeby impreza była dobrze zorganizowana, a pierwsza edycja pozwoli nam określić na przykład czy obiekty OSiR-u mogą przyjąć więcej zawodników.

 

Żeby jakakolwiek impreza wypadła dobrze, potrzebna jest czyjaś pasja. Z tym pomysłem przyszła do mnie kilka miesięcy temu Małgorzata Łaszuk (od redakcji: miejska urzędniczka, biegaczka, świeżo upieczona zdobywczyni Korony Maratonów Polskich za pokonanie pięciu biegów maratońskich w dwa lata). Przekonywała mnie może trzy minuty – tłumaczyła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. – Z jej współpracy z fundacją „Wroactiv” zrodził się pomysł, by właśnie w Świdnicy zorganizować półmaraton, by ten coraz bardziej popularny sport propagować w naszym mieście. Organizacja półmaratonu ma także aspekt promocyjny. O Świdnicy jest mowa we wszystkich tych kręgach, gdzie ludzie biegają. Uczestnicy będą mieli okazję poznać nie tylko miasto ale także piękne okolice.

 

Na promocję liczą nie tylko samorządowcy, ale również właściciele świdnickiej formy RST – tytularnego sponsora biegu. – Gdy w 1998 roku, zaraz po skończeniu szkoły powstawała firma RST chcieliśmy, żeby była ona przyjazna pracownikom. Z czasem zaczęliśmy starać się robić też coś dla miasta – tłumaczył Piotr Bar, dyrektor RST i zapewniał, że firma chce na dłużej związać się z Półmaratonem Świdnickim.

 

Pilarz-Małkiewicz podkreślała bardzo udaną współpracę ze współorganizatorami i samorządami. – Wszyscy podchodzą do tematu z wielkim sercem. To dla mnie duże zaskoczenie. W Wrocławiu, gdzie organizujemy podobne imprezy nie ma mowy o takiej pomocy, jak dotarcie z informacją o utrudnieniach dla mieszkańców przez księży z ambony.

 

Tak zadziało się w gminie wiejskiej Świdnica, przez której teren przebiega znaczna część trasy. Wicestarosta Zygmunt Worsa osobiście zaangażował się w planowanie i atestowanie trasy. – Dzisiaj występuję w trzech rolach: prezesa Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki, współorganizatora i biegacza, bo mam na koncie przebiegniętych pięć półmaratonów.

 

Starosta obiecał zresztą, że pojawi się na trasie, chociaż tym razem całego dystansu nie przebiegnie. Co ciekawe Worsa to nie jedyny samorządowiec, który czynnie weźmie udział w RST Półmaratonie Świdnickim. Swój udział w roli zawodników zapowiedzieli między innymi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej czy burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski.

 

Na uczestników biegu czekają atrakcyjne pakiety startowe i nagrody. Lokalni sponsorzy zatroszczyli się o uhonorowanie najlepszych biegaczy ze Świdnicy czy najmłodszego uczestnika biegu.

 

Główny bieg wystartuje o godzinie 11.00 ze świdnickiego Rynku. Meta usytuowana będzie na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. O godzinie 14.30 w hali przy ulicy Pionierów zaplanowano dekorację zwycięzców. Wydarzeniu towarzyszyć będą biegi dla dzieci. Od godziny 11.30 na stadionie OSiR-u odbędzie się sześć biegów na różnych dystansach dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat.

 

I RST Półmaratonowi Świdnickiemu patronują dwukrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek oraz Stanisław Kowalski, 104-letni sprinter ze Świdnicy.

 

TRASA BIEGU

Start: Rynek – Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – Przyjaźni – Kraszowicka – Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyna Dolna – Przyjaźni – Zielona – Śląska – stadion Meta

 

BIEGI TOWARZYSZĄCE DLA DZIECI

Stadion OSiR

11.30 – Bieg Krasnala (2010-2011) – 200 metrów

11.45 – Bieg Smyka (2008-2009) – 200 metrów

12.00 – Bieg Urwisa (2006-2007) – 400 metrów

12.15 – Bieg Juniora (2005-2004) – 600 metrów

12.30 – Bieg Małolata (2002-2003) – 1200 metrów

12.45 – Bieg Nastolatka (1999-2001) – 1800 metrów

Przyjmowanie zgłoszeń do biegów towarzyszących dla dzieci w dniu zawodów od godziny 10.00 do 11.– w wieży widokowej na stadionie.

 

Więcej szczegółów dotyczących ! RST Półmaratonu Świdnickiego:

http://polmaraton.swidnica.pl/

{gallery}galerie/00polmaraton{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *