Aktualności, Kultura, Świebodzice

Festiwal Aktorstwa Filmowego. Do Świebodzic zjadą same gwiazdy!

W imieniu organizatorów zapraszamy na 6. Festiwal Aktorstwa Filmowego do Świebodzic. 15 i 16 października odbędzie się cykl wydarzeń z udziałem znakomitych artystów, wielkich osobowości polskiego kina. Przed świebodzicką publicznością wystąpią: Bogusław Linda, Jan Nowicki, Olgierd Łukaszewicz i Anna Samusionek. Swój monodram pokaże także młody aktor Hubert Kułacz.

Obecność FAF w Świebodzicach to efekt dobrej współpracy miasta i organizatorów wydarzenia.

– Spotkałem się tu w ogromną życzliwością i otwartością burmistrza Bogdana Kożuchowicza, któremu pomysł zorganizowania w Świebodzicach wydarzeń w ramach FAF bardzo się spodobał, za co serdecznie dziękuję – mówi Stanisław Dzierniejko, dyrektor generalny festiwalu. – Jesteśmy tam, gdzie nas chcą, gdzie dostrzegają potencjał takich wydarzeń. Cieszę się, że Świebodzice dołączyły do grona miast, które współuczestniczą w tworzeniu Festiwalu Aktorstwa Filmowego. To świetna promocja dla miasta.

– Z wielką przyjemnością będziemy gościć tak wyjątkowe osobowości polskiego kina. To świetna inicjatywa, która nie tylko wzbogaci ofertę kulturalną naszego miasta, ale przede wszystkim umożliwi kontakt z podziwianymi aktorami, których dotychczas znaliśmy tylko z ekranu kinowego, a teraz będziemy mogli z nimi porozmawiać, spotkać się – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

W 6. edycji FAF wydarzenia festiwalowe, oprócz Wrocławia, zagoszczą jeszcze w Bystrzycy Kłodzkiej i właśnie Świebodzicach.

Spotkania z artystami zaplanowano na 15 i 16 października:

 • Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem – laureatem Platynowego Szczeniaka – nagrody za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym
  15 października (niedziela)

  godz. 16:00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13

 • Monodram poetycko-muzyczny pt. „Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny” w wykonaniu Anny Samusionek
  15 października (niedziela)

  godz. 18.00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13

 • Czytanie bajek oraz wspólna zabawa z Anną Samusionek
  16 października (poniedziałek)

  godz.11:00, Publiczne Przedszkole nr 2, ul. Księcia Bolka 17

 • Monodram Huberta Kułacza z udziałem młodzieży
  16 października (poniedziałek)

  godz. 12:00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13

 • „Lwowska tęsknota” spektakl teatralno-muzyczny w wykonaniu Jana Nowickiego
  16 października (poniedziałek)

  godz. 18:00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13
  Po spektaklu spotkanie z Janem Nowickim, promocja książki

 • Spotkanie z Gwiazdą – Bogusław Linda
  16 października (poniedziałek)

  godz. 20:00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13

Wstęp na spotkania z artystami jest bezpłatny, prosimy o odbiór zaproszeń w dnu 30.09., w godz. 15-18:00, w ratuszu miejskim (Rynek 1), a także w kolejnych dniach w Wydziale Promocji UM, tel. 74 666 95 71.

*   *   *

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego od 2013 roku we Wrocławiu oraz wybranych miastach regionu. Festiwal jest hołdem przyjaciół dla  Tadeusza  Szymkowa, który przez lata związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Zmarł w styczniu 2009 roku w wieku 50 lat.

Festiwalowa publiczność, podczas każdej edycji FAF ma okazję podziwiać mistrzowskie aktorstwo gwiazd polskiego i światowego kina. Przez sześć dni w Dolnośląskim Centrum Filmowym  prezentowane są obrazy, które dzięki wybitnym rolom na stałe wpisały się do grona wyjątkowych i niezapomnianych. Film jest  tu tylko tłem dla aktorów.
Organizatorzy festiwalu– Stanisław Dzierniejko (dyrektor naczelny) oraz Bogusław Linda (dyrektor artystyczny) – dobierają obrazy w taki sposób,  by widzowie mieli przegląd największych dokonań aktorskich XX i XXI wieku. – W czasach gdy każdy może być aktorem – choćby w swoim prywatnym filmie, zrobionym telefonem komórkowym – warto zwrócić uwagę na tych, których wyróżnia prawdziwe zawodowstwo i wyjątkowy talent – mówi Stanisław Dzierniejko.
Co roku podczas FAF statuetkami Platynowego Szczeniaka uhonorowani zostają najwybitniejsi aktorzy. Do tej pory wyróżnienie otrzymali: Katarzyna Figura, Jan Nowicki, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Beata Tyszkiewicz i Marek Kondrat, Magdalena Zawadzka, Jan Englert.  W konkursie o Złote Szczeniaki jurorzy ( aktorzy) wyłaniają najlepsze  role pierwszo- i drugoplanowe w filmach fabularnych powstałych w ciągu ostatniego roku.

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa to również  wyjątkową okazją do spotkania i porozmawiania z największymi gwiazdami polskiego kina. W czasie FAF codziennie odbywają  się spotkania z aktorami połączone z prelekcjami  znawców kina i seansami.

Jedną z atrakcji Festiwalu Aktorstwa Filmowego są warsztaty aktorskie dla młodzieży. Prowadzą je Bogusław Linda, mimowie z Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz Elżbieta Słoboda, absolwentka  prestiżowej amerykańskiej szkoły Actors Studio. Uczestnicy warsztatów mają okazję m.in. poznać techniki, jakie stosują w filmie i na scenie aktorzy amerykańscy.

 

20 września 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *