Dzielnicowi bliżej ludzi

Nawet najlepiej wyposażona policja nie będzie dobrze wykonywała swoich zadań jeśli mieszkańcy nie będą jej ufali – mówił podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Dzielnicowy bliżej nas” minister Mariusz Błaszczak.

policja-dzielnicowy

Głównym założeniem programu jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Do tej pory tak zwani „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” często musieli wykonywać zadania policjantów służby prewencyjnej, przez co nie mieli czasu na to, aby zainteresować się sprawami mieszkańców. Program to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do służby dzielnicowych.

Kierunki zmian w służbie dzielnicowych dotyczą obszarów: kadrowego, szkoleniowego, komunikacji społecznej, organizacji służby oraz modernizacyjnego. Program został zainaugurowany w czerwcu ubiegłego roku. W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas ogólnopolskiej konferencji zaprezentowane zostały dotychczasowe efekty programu oraz omówiono kierunki dalszych zmian w służbie dzielnicowych.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał już rozporządzenie dzięki któremu powstanie nowe, lepiej płatne stanowisko – starszy dzielnicowy. Dzięki temu funkcja dzielnicowego stanie się opłacalna dla policjantów – policjanci będą mogli awansować pełniąc cały czas swoją funkcję. To niezwykle istotna zmiana – na tym stanowisku bardzo ważne jest doświadczenie i dobre rozeznanie okolicy, w której pełni się służbę.

Dzielnicowi to funkcjonariusze, którzy stanowią wizytówkę polskiej policji. Nowe stanowisko daje perspektywy rozwoju zawodowego, daje możliwość awansu, również finansowego – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.

MSWiA przygotowało także specjalne ulotki, które będą rozdawane przez „policjantów pierwszego kontaktu”. Każdy z nas znajdzie w nich dane kontaktowe swojego dzielnicowego oraz opis nowych aplikacji ułatwiających kontakt z policją m.in. „Mojej Komendy” czy „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Zależy nam, aby dotrzeć również do tych, którzy nie posługują się Internetem. Wszyscy, którzy chcą mieć kontakt z dzielnicowymi muszą mieć taką sposobność. Tutaj chodzi przecież o bezpieczeństwo – stwierdził szef MSWiA.

Kolejną zmianą będzie opracowywany przez każdego dzielnicowego plan działania priorytetowego dla rejonu służbowego. Ten tworzony co pół roku harmonogram działań będzie konsultowany z mieszkańcami, dzięki czemu każdy z nas będzie miał wpływ na własne bezpieczeństwo.

źródło: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *