Kultura, Polecamy

Dwa w jednym

Od świdnickiego święta filmowego dzieli nas kilka miesięcy, ale organizatorzy już zdradzają szczegóły. – Pomiędzy 5 a 11 listopada zapowiada się wielkie wydarzenie zwłaszcza, że Festiwale Okiem Młodych oraz SPEKTRUM od teraz łączą siły. Będzie dłużej, mocniej i więcej! – zapowiadają.

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM to selekcja filmów. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” z kolei był przez jedenaście lat wydarzeniem, podczas służącym prezentacji kina młodych artystów.

Pomysł na połączenie „Okiem Młodych” oraz SPEKTRUM zrodził się z potrzeby wyciągnięcia esencji tych dwóch wydarzeń i stworzenia jednej, ale o wiele mocniejszej propozycji w lokalnym kalendarzu kulturalnym. To, co najważniejsze w idei i programie „Okiem Młodych”, czyli konkursy dla młodych twórców, zostało włączone do SPEKTRUM z rozbudowaną formułą – tłumaczą organizatorzy.

Autorzy filmów będą mogli zgłosić swoje dzieło do jednej z trzech kategorii. Głównym filarem Festiwalu staje się Konkurs Krótkich Metraży „Okiem Młodych” z podziałem na dokument oraz fabułę. W obu zasady są jednakowe: wiek twórcy nie może przekraczać 35. roku życia, a długość filmu – 30 minut. Z propozycją dla stawiających pierwsze kroki w przygodzie z kinematografią przychodzi Konkurs Amatorski „Okiem Młodych”. W tej kategorii przyjmowane są produkcje do 30 minut autorów do 21. roku życia – zarówno fabuły, jak i dokumenty. Zgłoszenia można przesyłać do połowy maja za pośrednictwem portalu filmfreeway.com.

W programie 5. edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, łączącego w sobie wszystko, co było najlepsze w obu imprezach, znajdą się pokazy starannie wyselekcjonowanych pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Wychodząc naprzeciw długiemu oczekiwaniu na jesienny Festiwal, organizatorzy zaplanowali regularne pokazy przedfestiwalowe, uświetnione obecnością gościa związanego z filmem, który spotka się z publicznością po projekcji.

Pierwszy seans zaplanowany jest na środę, 17 kwietnia, w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury – widzowie zobaczą najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego, „Ułaskawienie”, trzykrotnie nagrodzone podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni (za scenariusz, główną postać kobiecą oraz kostiumy). Wyjątkowym gościem będzie Grażyna Błęcka-Kolska, odtwórczyni roli Hanki. Spotkanie poprowadzi znakomity filmoznawca i krytyk, Adam Kruk.

Organizatorami SPEKTRUM są Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa.

29 marca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *