Dożynki Gminne Pszenno 2019

Gmina Świdnica ma szczególne powody do uroczystego dziękczynienia za plony ziemi. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim. I chociaż nie zawsze zdarzają się obfite zbiory, to jednak starannie pielęgnowana tradycja ma znaczący wpływ na umacnianie i kształtowanie lokalnych społeczności.

Dożynki gminne to święto rolników i mieszkańców naszej gminy. Jesteśmy typową gminą o charakterze rolniczym. Blisko 3/4 jej obszaru zajmują użytki rolne (14 574 ha; 70,1% powierzchni gminy). Cieszymy się, że w niedzielę, 25 sierpnia Pszenno będzie najważniejszym punktem na mapie gminy Świdnica i że będziemy mogli gościć rolników, sadowników, ogrodników i wiele zaproszonych osób na naszych dożynkach. Święto Plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Z dumą mogę powiedzieć, że nasi rolnicy z powodzeniem sięgają po fundusze europejskie, modernizując i unowocześniając swoje gospodarstwa – mówi Teresa Mazurek, Wójt Gminy Świdnica.

Obrzęd dożynkowy i misterium chleba, staropolski zwyczaj polegający na dzieleniu się poświęconym chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż, liczne konkursy z cennymi nagrodami, występ gwiazdy dożynek BRAThANKI – to jedne z wielu atrakcji, które czekają na wszystkich, którzy zdecydują się spędzić niedzielę 25 sierpnia w Pszennie. Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będą konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszy stragan. – Mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. Dożynki to czas dziękczynienia ale i zabawy. Dlatego też zadbaliśmy o liczne atrakcje dla całych rodzin. Bogato przystrojone stragany każdego roku są ozdobą dożynek w gminie Świdnica. To właśnie na nich gospodynie prezentują to, co najsmaczniejsze, a serwowane produkty od lat mają już swoich stałych odbiorców – dodaje gospodarz Gminy.

Święto Plonów to z pewnością najbardziej rozśpiewana, najbarwniejsza i najważniejsza uroczystość organizowana corocznie w gminie Świdnica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *